LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPR zakończyły restrukturyzację
Transport szynowy

PR zakończyły restrukturyzację

Jest sukces – rośnie liczba pasażerów, poprawiły się finanse

HH

Przewozy Regionalne ogłosiły 8 V podczas konferencji w Warszawie wypełnienie wszystkich założeń restrukturyzacji, która była wdrażana w latach 2015-2018. Spółka od trzech lat przynosi zysk – powiedział Krzysztof Zgorzelski, prezes firmy, która działa pod konsumencką marką Polregio.


Uczestnicy konferencji   |   Fot. Polregio

Podczas konferencji zaprezentowano najważniejsze kwestie dotyczące restrukturyzacji, a w charakterze prelegentów wystąpili m.in.: Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości i technologii, Małgorzata Zielińska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Andrzej Kensbok – wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, a także Anna Lenarczyk, członek zarządu oraz dyrektor handlowy Polregio i prezes Krzysztof Zgorzelski. Dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu mogliśmy przeprowadzić szeroko zakrojoną modernizację całej firmy, która dziś w żadnym obszarze nie przypomina siebie z czasu powstania, w 2001 r. Zrealizowaliśmy wszystkie założone w programie inicjatywy, uzyskaliśmy wszystkie zakładane oszczędności, co stwierdził niezależny audytor – nie krył zadowolenia prezes Zgorzelski. Przed nami kolejny etap zmian, w których skoncentrujemy się na dalszych udogodnieniach dla pasażerów w transporcie regionalnym.

Efektem transformacji Przewozów Regionalnych jest m.in. nowy oraz ciągle modernizowany tabor (łącznie 42 ezt), łączący ponad 1800 stacji w kraju i przewożący ponad 81 mln pasażerów rocznie (to wynik za 2018 r., o 1,3 mln osób lepszy niż w roku 2017), a także poprawa wyników finansowych. Jak poinformował Zgorzelski, spółka za ostatnie trzy lata wypracowała ponad 180 mln zł zysku, a 2019 r. planuje zakończyć wynikiem finansowym w wysokości 30 mln zł na plusie.

Spółka oczekuje jeszcze pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, która powinna potwierdzić, że pomoc publiczna była jej udzielona zgodnie z prawem. Minister Jadwiga Emilewicz, zapewniała jednak podczas konferencji, że nie ma żadnych powodów do niepokoju co do innej opinii. Dodała, że pomyślnego werdyktu należy spodziewać się w czerwcu. Przypomnijmy, że plan restrukturyzacji PR zaakceptowano w roku 2015. Agencja Rozwoju Przemysłu i przewoźnik podpisały wtedy umowę dokapitalizowania, na mocy której ARP objęła większościowy pakiet udziałów, pokrywając je gotówką w kwocie 770,3 mln zł. Tym samym agencja stała się większościowym udziałowcem PR. Decyzję o udzieleniu tej pomocy poprzedziło przygotowanie przez spółkę planu restrukturyzacji na lata 2015- 2018, który pozytywnie zaopiniował m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.« powrót
Biuro Brokerskie Omega