LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
29 marca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
AsstrA
www.pgt.plPrzegląd kart
Transport drogowy

Przegląd kart

Karty paliwowe i paliwowo-serwisowe

9 maja 2017 r.   |  CB

O korzyściach płynących z posiadania i użytkowania kart paliwowych nie trzeba nikogo przekonywać. Zawsze pozostaje jednak kwestia wyboru tych najlepszych czy najpraktyczniejszych. Jakimi kryteriami się kierować? Poza ułatwieniami w płatnościach i rozliczeniach czy rabatami, ważny jest zasięg, a także wszelkie dodatkowe tematy takie jak choćby ubezpieczenie, planowanie podróży, a nawet karnety na myjnie.


Przegląd kart   |   Fot. różne

Na rynku kart mamy spory wybór – zarówno wydawanych przez duże koncerny, jak i niezależnych operatorów. Przedstawmy przynajmniej część z nich (oferowanych w Polsce).

DKV. Karta paliwowo-serwisowa DKV Card ma dostęp do ponad 65 tys. punktów w ponad 40 krajach Europy. Nikt nie ma więcej. W Europie można bezgotówkowo tankować w całej UE, ale też w Turcji, na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Karta DKV akceptowana jest na stacjach Lotos, Bliska, Orlen, Moya, Shell, Circle K czy BP, oferując korzystne ceny paliwa, a dodatkowo z serwisem online DKV MAPS (strona www lub aplikacja na smartfona) możliwe jest wyszukiwanie stacji z najkorzystniejszymi cenami lub nawet zaplanowanie podróży po Europie „ekonomiczną” trasą.

Dodatkowo z kartą DKV można rozliczać opłaty drogowe, płacić za serwis (warsztaty niezależne, ale również autoryzowane takich producentów jak MAN, IVECO czy Scania), odzyskać VAT, a prace administracyjne i księgowe są ograniczone do minimum. Do tej pory wydano już ponad 120 tys. kart.

UTA. Kolejny niezależny operator, oferuje w ramach swojej karty paliwowo-serwisowej UTA Full Service Card (jest też karta o ograniczonym zakresie usług – UTA Diesel Card) dostęp do blisko 55 tys. punktów akceptacji w 40 krajach Europy i Azji (w Polsce blisko 4 tys. stacji w tym wszystkie dużych koncernów, takich jak Orlen, Lotos czy Circle K). Umożliwia bezgotówkowe zakupy paliwa, olejów, smarów, akcesoriów, a także naprawy serwisowe, pomoc drogową, serwis ogumienia, urządzeń chłodniczych, mycie i czyszczenie pojazdów. Oczywiście z kartą UTA możliwe są także opłaty drogowe i promowe czy odprawy graniczne, a także np. konwojowanie na Białorusi. Natomiast dzięki aplikacji UTA Station Finder (lub przez stronę www) można bez problemu wyszukać dowolną stację w sieci, zaplanować trasę czy sprawdzić aktualne ceny paliwa.

Dodatkowo UTA wydaje także dwie specjalne karty - MercedesServiceCard przeznaczoną wyłącznie dla pojazdów użytkowych Mercedes-Benz i akceptowaną w sieci autoryzowanych warsztatów Mercedes-Benz w całej Europie bez dodatkowych narzutów; a także OMNIplus Service Card dedykowana autobusom marki Mercedes-Benz i Setra. Umożliwia ona dostęp do ogólnoeuropejskiej sieci serwisowej OMNIplus. Obie specjalne karty posiadają jednocześnie wszystkie funkcje karty UTA Full Service.

E100. Sieć obejmująca 32 kraje, od Rosji i Kazachstanu, przez Gruzję, Ukrainę, Białoruś, Serbię, do UE. Karta E100 pozwala na tankowanie w sieci ponad 12 tys. stacji partnerskich (w Europie i Azji), płatność za drogi (mosty, tunele) we wszystkich krajach Europy, zwrot VAT-u i akcyzy, opłaty za myjnie, parkingi oraz pomoc serwisową (dedykowany Klub Pomocy). W Polsce sieć E100 liczy ponad 2000 stacji paliw, a kartą można opłacić przejazd autostradą A1, A2 w systemie viaTOLL, a także myjnie i 15 punktów obsługi technicznej.

Porozumienie Routex. Jest to międzynarodowa umowa sieciowa zawarta między koncernami Aral, BP, Eni, OMV i Circle K (jeszcze do tego roku koncern nazywał się Statoil Fuel&Retail), pozwalającą na dostęp do ok. 18 tys. stacji paliwowych w 29 krajach (ok. 840 w Polsce), w tym blisko 6 tys. stacji obsługujących ciężarówki i autobusy. Karty paliwowe noszące logo Routex są akceptowane przez większość operatorów opłat drogowych w całej Europie, także przy wjazdach do najważniejszych tuneli i mostów kontynentu. Zapewniają także odzyskanie podatku VAT, pomoc drogową, opłaty za myjnie czy parkingi. Sieć Routex for Trucks obejmuje stacje paliw położone strategicznie wzdłuż głównych korytarzy drogowych. BP, to sieć ponad 7,5 tys. stacji w całej Europie.

Karta BP Plus zapewnia pełny zakres świadczeń, a w ramach jeszcze lepszej kontroli wydatków klienci mogą skorzystać z BP FleetMove, które oferuje np. zestawianie danych z transakcji paliwowych z poziomem paliwa w samochodzie i generowanie ostrzeżeń w ciągu 30 min. w przypadku jakiejkolwiek niezgodności. Dodatkowo dzięki karcie możliwe jest poza korzystnymi rabatami, odroczenie płatności, zakupy w sklepie, posiłki, opłaty za myjnię czy też opłaty autostradowe.

Koncern Circle K, którego rebranding ze Statoil Fuel&Retail właśnie się rozpoczyna, też ma oczywiście w swoim repertuarze karty paliwowe. Przeznaczone są do regulowania należności za paliwa, oleje, myjnie, akcesoria samochodowe i inne artykuły dostępne na stacjach, a także za opłaty drogowe.

Orlen. Polski koncern wydaje własne karty paliwowe - Flota, Open Drive, Biznestank i Mikroflota. Każda z nich nieco różni się specyfikacją - Flota i Mikroflota funkcjonują na terenie Polski, w ok. 1,7 tys. stacji marek Orlen i Bliska. Obie karty, poza bezgotówkowymi opłatami za drogi, zakupem paliw i usług, dodatkowo zapewniają uproszczone fakturowanie czy odroczone terminy płatności. Karta Biznestank dotyczy ok. 1,3 tys. stacji oznaczonych takim samym logiem i jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, które tankują co najmniej minimum 500 l miesięcznie. Największy zasięg ma karta Orlen Open Drive, która pozwala na zakupy bez gotówki paliwa, płynów eksploatacyjnych czy akcesoriów, w ponad 2,5 tys. stacji Orlen i Bliska w Polsce, Benzina i Benzina Plus w Czechach, Star w Niemczech oraz Orlen na Litwie. Oczywiście regulować można nią także opłaty drogowe, ale np. z myjni da się skorzystać już tylko na terenie Polski.

Orlen jest operatorem najczęściej wybieranym przez krajowych przedsiębiorców, mimo ograniczenia w zasięgu do kilku krajów, mimo, że np. karty operatorów niezależnych (o znacznie większym zasięgu) także pozwalają na tankowanie na stacjach należących do polskiego producenta. Consuetudinis magna vis est.

Lotos. Drugi z polskich koncernów oferuje kartę paliwową Lotos Biznes, zapewniającą dostęp do niemal 480 stacji sieci. Pozwala też na płatność w systemie viaTOLL. W programie międzynarodowym Lotos współpracuje z siecią Esso, dzięki czemu możliwości znacznie się poszerzają - do 13 tys. stacji paliwowych w 18 krajach.

Dzięki Lotos-Esso Card możliwe są nie tylko zakupy paliw i towarów, ale także szczegółowe faktury zbiorcze, zwrot VAT-u, opłaty za drogi (także tunele i mosty), naprawa pojazdów. Stacje sieci Lotos są także partnerskimi w programie karty euroShell.

Shell. Koncern oferuje karty paliwowe euroShell - dla samochodów osobowych i dostawczych oraz dla ciężarówek i autokarów. Zapewniają dostęp do 900 stacji paliw w Polsce, a w Europie do 22 tys. punktów - w tym do stacji partnerskich (m.in. Lotos (Polska), Benzina i Eurooil (Czechy), Avia, Esso, Total (Niemcy), Q8 (Włochy)). W Europie 2,5 tys. lokalizacji to stacje paliw Shell odpowiednio przystosowane i wyposażone do obsługi pojazdów ciężarowych (m.in. wysokie zadaszenie, przestronne parkingi, zaplecze sanitarne).

Poza bezgotówkowymi opłatami za paliwo, dzięki euroShell można płacić np. za drogi w systemie viaTOLL (w Polsce A1, A2, A4), za przejazdy tunelami i mostami, a także za usługi pomocy drogowej obejmujące naprawy mechaniczne i holowanie, świadczone całodobowo w 40 krajach w całej Europie. Posiadacze kart mogą też otrzymać zwrot podatku VAT z transakcji zagranicznych (kilka form zwrotu: w trybie fakturowania netto, miesięczny zwrot podatku albo standardowo). Także możliwy jest zwrot akcyzy za olej napędowy zakupiony w Belgii, Francji, Słowenii, Włoszech, Hiszpanii i na Węgrzech. W usługach nie brakuje także możliwości korzystania z myjni Citronex. Stały dostęp do zarządzania kartą ułatwia Shell Card Online, który pozwala na monitorowanie zużycia paliwa, generowanie raportów, zmianę limitów transakcji, a także ustawianie alertów ostrzegających o podejrzanych transakcjach.

W ofercie firmy Shell jest też karta przedpłacona Shell PrePaid, pozwalająca na bieżące ustalanie limitów wydatków na paliwo – wystarczy wówczas przelewem doładować kartę określoną kwotą.

Eurowag. Karty paliwowe dostępne w czterech "odmianach" - Eurowag One dla przewoźników tankujących ponad 10 tys. l miesięcznie, Eurowag Easy do 10 tys. l miesięcznie, Eurowag Vector dla firm spedycyjnych i Eurowag Fleet dla firmy z flotami osobówek i samochodów dostawczych. Pierwsza z nich pozwala na tankowanie na 9,2 tys. stacji paliwowych w całej Europie oraz na opłaty drogowe w 19 krajach. Dwie kolejne mają dostęp do 3 tys. stacji (głównie w Europie Środkowej) i podobnie możliwość opłat za drogi w 19 krajach. Ostatnia ma zawężone pole działania do 400 stacji w Czechach i około 2600 w Europie, ale nie pozwala na płacenie za drogi.

W usługach dodatkowych użytkownicy kart One, Easy i Vector mogą liczyć na bezproblemowy zwrot podatku VAT i zwrot podatku akcyzowego. Faktury wystawiane są raz w tygodniu, a termin płatności wynosi 14 dni (tylko w przypadku Easy wymagana jest przedpłata).



« powrót
Biuro Brokerskie Omega