LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
15 kwietnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
AsstrA
www.pgt.plPrzeładunki na fali wznoszącej
Transport wodny

Przeładunki na fali wznoszącej

W Szczecinie i Świnoujściu wysoka dynamika wzrostu

28 sierpnia 2019 r.   |  HH

Ponad 19 mln t towarów obsłużyły porty w Szczecinie i Świnoujściu w okresie od stycznia do lipca w tym roku. Towarów było więcej o ponad 1,4 mln t niż w analogicznym okresie 2018 r. Liderami wzrostów są inne masowe +14,5%, zboże +7,7% oraz z takim samym wynikiem (lepszym o 5,8%) w porównaniu do ubiegłego roku – ropa i węgiel. Bilans ujemny po siedmiu miesiącach notują ruda, kontenery (w lipcu br. duży wzrost o blisko 17%) oraz drobnica.


Bilans ujemny po siedmiu miesiącach notują ruda, kontenery (w lipcu br. duży wzrost o blisko 17%) oraz drobnica. Ogółem poziom przeładunków jest na stabilnym i mocnym poziomie. Utrzymany został stały trend wzrostowy – po siedmiu miesiącach br. o wartości 1%.

Dynamika wzrostu w dalszej części roku będzie większa aniżeli dotychczas. Widać to już po wynikach lipiec br. do lipca ub. roku, gdzie zboże notuje blisko 64% wzrost, czy też węgiel o 53% w górę oraz kontenery na plusie o prawie 17%.

Szczecin i Świnoujście tworzą uniwersalny kompleks portowy, w którym w 2018 r. ładunki drobnicowe stanowiły 47%, masowe stałe 39%, zaś masowe płynne 14%. Miniony rok zespół portów Szczecin-Świnoujście zakończył rekordowym wynikiem 29 mln t obsłużonych towarów. Oznacza to wzrost o 12,5 procent wobec 2017 r.

Zarząd portów prognozuje, że tendencja wzrostowa powinna utrzymać się w br. roku, osiągając na koniec roku wartość w okolicach 30 mln t obsłużonych towarów. Należy jednak pamiętać, że rynek bywa kapryśny i mogą na nim wystąpić czynniki, na które ani Zarząd, ani spółki przeładunkowe nie mają wpływu, a które z kolei przekładają się na wielkość obsługiwanej masy towarowej.« powrót
Biuro Brokerskie Omega