LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TESTY AUT TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
24 lipca 2019 r.
Reklama   +48 22 620 92 04     Kontakt 
www.pgt.plPrzybywa obwodnic miast w kujawsko-pomorskim
Transport drogowy

Przybywa obwodnic miast w kujawsko-pomorskim

4 sierpnia 2015 r.   |  AS

Nakło nad Notecią dołączy wkrótce do miast, w których dzięki budowie obwodnic wyprowadzono poza centrum uciążliwy dla mieszkańców tranzyt pojazdów. Środki Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego trafiły na realizację siedmiu tego rodzaju inwestycji. Budowa obwodnic trwa także w Inowrocławiu i Brodnicy.

Obwodnice to przede wszystkim gwarancja ograniczenia uciążliwego ruchu tranzytowego w centrach miast. Korzyści z realizacji tych inwestycji odczuwają zarówno kierowcy jak i mieszkańcyWarto przypomnieć, że trwające budowy obwodnic Brodnicy i Inowrocławia uwzględnia nasz kontrakt terytorialny– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na budowie obwodnicy Nakła trwają już ostatnie prace przy układaniu nawierzchni, brukarskie i przy zagospodarowaniu terenu. W ramach zadania wykonano m.in. nowy wiadukt nad torami kolejowymi o długości 67 metrów oraz nowy wiadukt nad ul. Rudki o długości 15,8 m. Obwodnica zostanie udostępniona kierowcom po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Nastąpi to prawdopodobnie po wakacjach. Wcześniej oddano do użytku rondo na ul. Poznańskiej sfinansowane ze środków samorządu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Prawie 19-kilometrowa obwodnica Inowrocławia będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Trasa ominie Inowrocław od wschodu i skróci czas przejazdu kierowcom jadącym na trasie Toruń – Poznań. Wpłynie również na ograniczenie natężenia ruchu pojazdów w mieście. W ramach inwestycji powstaną trzy węzły drogowe (Latkowo, Jacewo i Tupadły), kilkanaście obiektów inżynierskich oraz przebudowana zostanie istniejąca sieć drogowa. Obecnie prowadzone są prace związane ze zdjęciem warstwy gleby, wykonaniem nasypów oraz wycinką drzew. Szereg robót wykonywanych jest przy uzbrojeniu podziemnym i usuwaniu kolizji. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa kosztować będzie ponad 359 milionów złotych i ma zostać zakończona w 2017 roku. 

W Brodnicy trwa budowa 2-kilometrowego obejścia w ciągu drogi krajowej nr 15 łączącej Toruń z Olsztynem. Dzięki tej trasie zniknie tranzyt z centrum miasta, a kierowcy nie będą tracić czasu na przejeździe kolejowym. Obecnie wykonywane są kolejne elementy konstrukcji pomostu estakady. Umożliwi ona przejazd nad ul. Wiejską, torami kolejowymi i terenami zalewowymi rzeki Łachy. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt realizacji zadania to 48 milionów złotych. 

Wcześniej w oparciu o dofinansowanie RPO WK-P obwodnice powstały w: Brodnicy (zachodnia), Chełmnie, Mogilnie, Janikowie, Pakości i Mroczy.« powrót
Biuro Brokerskie Omega