LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
15 kwietnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
AsstrA
www.pgt.plPrzywracanie ruchu SKM po ulewach
Transport szynowy

Przywracanie ruchu SKM po ulewach

Od września częściowo ruszy linia PKM

6 września 2016 r.   |  Ewa Grunert

Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitarnej trwają intensywne prace, aby jak najszybciej przewrócić ruch pociągów, który musiał zostać wstrzymany po lipcowych ulewach na obszarze całego Trójmiasta i okolic.


Usuwanie zanieczyszczonego błotem tłucznia na linii PKM   |   Fot. PKM

Do naprawy wyznaczono 688 miejsc, z których 56 wymagało całkowitego wstrzymania ruchu pociągów. W pozostałych prace mogą być prowadzone przy ograniczeniu prędkości lub czasowym zamykaniu niektórych odcinków trasy.

Po przeprowadzeniu ekspertyz okazało się, że chociaż blisko 75% wszystkich szkód ma charakter powierzchowny, jak np. spłynięcie warstwy ochronnej darniny i humusu z nasypów - bez uszkodzenia samej konstrukcji - to, z uwagi na dużą ilość szkód oraz ograniczoną możliwość dotarcia do niektórych lokalizacji, ich naprawa będzie czasochłonna.

Od 4 IX 2016 r. obowiązuje już nowy, jesienny rozkład jazdy, co oznacza wydłużenie trasy pociągów z Kartuz, aż do przystanku PKM Gdańsk Brętowo, gdzie pasażerowie mogą przesiąść się dalej np. na tramwaj do Gdańska Głównego. Jednak, ze względu na wciąż prowadzone prace naprawcze, prawdopodobnie tylko do przystanku Gdańsk Kiełpinek pociągi poruszać się będą po obu torach, a od Kiełpinka do Brętowa - po jednym.

Po analizie wyników tego rozwiązania, znana będzie liczba pociągów, które przy tak zorganizowanym ruchu będą mogły wrócić od września na linię PKM, ponieważ do końca tego miesiąca wykonawca powinien uporać się z kolejnymi kluczowymi naprawami. Wówczas możliwy będzie dojazd dwoma torami do Gdańska Brętowa i jednym torem do Gdańska Wrzeszcza. To pozwoli na kolejne zwiększenie oferty przewozowej SKM, ale o powrocie wszystkich pociągów zadecydują kolejne etapy prac naprawczych i ich przebieg.

Podobnie wygląda sytuacja na odcinku aglomeracyjnym PKM, czyli do Gdańska Osowej i Gdyni Głównej. Tutaj powrót pociągów SKM na tę trasę, zależy od zakończenia napraw prowadzonych przez PKP PLK na linii 201 Gdynia–Kościerzyna. Obecnie pociągi jeżdżą tam tylko po jednym torze, co ogranicza przepustowość tej linii.

Po zidentyfikowaniu wszystkich szkód na linii PKM wyrządzonych przez gwałtowną ulewę z 14-15 lipca 2016 r., dokumentacja w tej sprawie wraz z projektem naprawczym przekazana została do ubezpieczyciela. Po gruntownej analizie wszystkich niezbędnych do wykonania napraw okazało się, że obrana droga gwarantuje możliwość przywrócenia ruchu w miarę szybko, a przede wszystkim w sposób bezpieczny zarówno dla pasażerów pociągów, jak i ekip naprawczych, które wciąż będą pracować poszczególnych odcinkach tej linii.« powrót
Biuro Brokerskie Omega