LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPyrzowice idą na rekord
Transport lotniczy

Pyrzowice idą na rekord

Rok 2018 ma się zamknąć liczbą 4,8 mln odprawionych podróżnych

Mikołaj Marszycki, Janusz Mincewicz

Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach w ciągu 9 miesięcy tego roku odprawił niespełna 4 mln pasażerów. To prawie 845 tys. podróżnych więcej niż w całym 2017 r. Według szacunków na koniec roku 2018 ma ich być 4,8 mln.


Lotnisko od 27 miesięcy notuje wzrost liczby odprawianych pasażerów   |   Fot. Katowice Airport

Dzięki dynamicznemu rozwojowi segmentu ruchu czarterowego i wyraźnemu, stabilnemu wzrostowi połączeń regularnych wiemy już, że osiągniemy prognozowany cel liczby obsłużonych w 2018 r. pasażerów - będzie ich rekordowe 4,8 mln - oszacował Artur Tomasik prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL).

Poprawia się także infrastruktura okołolotniskowa w Pyrzowicach. Poza budową linii kolejowej (pisaliśmy o tym w poprzednim wydaniu PGT), powstanie również druga jezdnia drogi S1 łączącej port z popularną Gierkówką. Lotnisko zyskało też nowy hotel.

Lotnisko w Pyrzowicach od 27 miesięcy notuje wzrost liczby odprawianych pasażerów, ustanawiając kolejne rekordy w tym zakresie. Dotyczy to również września, kiedy w podkatowickim porcie obsłużono ponad 603 tys. pasażerów. To blisko 25% więcej niż w tym samym okresie 2017 r. W segmencie czarterowym wzrost przekroczył z kolei 30%, a w ruchu regularnym 18%.

I tak, ogółem od początku roku do końca września, z lotniska skorzystały dokładnie 3 mln 977 tys. 892 osoby - prawie 845 tys. więcej niż w porównywalnym okresie 2017 r., co oznacza wzrost liczby pasażerów o 27% W całym ubiegłym roku pyrzowicki port obsłużył 3 mln 892 tys. 941 podróżnych.

Jak skomentował prezes Tomasik, w miesiącach letnich wzrost ruchu napędzany był ruchem czarterowym; podobnie było we wrześniu. Po raz pierwszy w dziewiątym miesiącu roku z naszej siatki połączeń skorzystało ponad 600 tys. podróżnych. Motorem wzrostu był ruch czarterowy. Z każdym sezonem wakacyjnym biura podróży dłużej oferują wyloty do najpopularniejszych miejsc wypoczynku takich jak Turcja, Grecja czy Bułgaria – wyjaśnił.

Będzie druga jezdnia. Dobrą wiadomością dla lotniska w Pyrzowicach jest także fakt, iż do 2022 r. zostanie wybudowana druga jezdnia drogi do niego, co zapewnić ma szybszy i bezpieczniejszy dojazd. Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał niedawno wykonawcę budowy drugiej jezdni 9,7 km drogi ekspresowej S1, która łączy węzeł Podwarpie przy „gierkówce” z portem lotniczym.

Jezdnię wybuduje konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau z Hiszpanii. Inwestycja ta kosztować będzie 121 mln zł. Umowa zostanie podpisana w I kwartale 2019 r., a tego samego roku rozpoczną się prace budowlane.

Hotel Moxy. Szersza droga dojazdowa powstanie najpóźniej za cztery lata natomiast już teraz lotnisko może pochwalić się hotelem, który wybudowała i otworzyła Spółka Chopin Airport Development. Trzygwiazdkowy, lifestyle'owy hotel Moxy powstał w 14 miesięcy i kosztował 30 mln zł. Należy on do grupy Marriott International i ma 100 pokoi rozmieszczonych na pięciu kondygnacjach, mogących przyjąć jednorazowo 200 gości. Ciekawostką jest iż obiekt ma akcenty śląskie - windy są stylizowane na wzór tych w kopalniach węgla kamiennego, w pokojach są ozdobne napisy w gwarze śląskiej, a w lobby gości wita górniczy wagonik.

W otwarcie hotelu udział wzięli: Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Mariusz Szpikowski, prezes PPL i lotniska Chopina, Artur Tomasik (prezes GTL) oraz Gheorghe Marian Cristescu, prezes zarządu Chopin Airport Development. Spółka ta inwestuje w kolejne hotele Moxy, które budowane są przy lotniskach w Rzeszowie oraz w Poznaniu – w przyszłym roku zostaną oddane do użytku.

Prezes Szpikowski zwrócił uwagę, że „wzrost liczby pasażerów korzystających z polskich lotnisk i kolejne rekordy przez nie ustanawiane mają realny wpływ na zainteresowanie hotelami otaczającymi polskie porty lotnicze”.


Fot. Janusz Mincewicz


« powrót
Biuro Brokerskie Omega