Raben Group
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
11 lipca 2020 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
UTA
www.pgt.plRekordowy rok w samochodach ciężarowych
Transport drogowy

Rekordowy rok w samochodach ciężarowych

Konferencja DAF Trucks Polska

16 marca 2017 r.   |  Cezary Banasiak

Zeszły rok był rekordowym w rejestracjach nowych pojazdów ciężarowych o dmc > 6t. Cały rynek urósł o prawie 19%, a w sumie zarejestrowano 26305 pojazdów, aż 4 tys. więcej niż w dotychasowym najlepszym roku 2007.


Dealer Roku 2017 - ESA Trucks Polska (Iłowa)   |   Fot. Cezary Banasiak

Na konferencji 3 III, DAF przedstawił swoje wyniki także w odniesieniu do tego doskonałego roku dla całej branży.

Najlepsza piątka. Holenderski producent znów wrócił na pozycję lidera, osiągając bardzo dobry wynik 4807 nowych zarejestrowanych pojazdów (23% więcej niż w roku ubiegłym). Dało mu to też 18% udział w rynku (19,4% w rynku dmc >= 16t). Na drugiej pozycji znalazł się MAN z 4691 pojazdami (to także 12% wzrostu w stosunku do roku 2016), a na trzeciej Volvo z rejestracją 4525 pojazdów i skokiem aż o 37% wobec wyników roku poprzedniego (warto też zauważyć, że Szwedzi sprzedali ponad 600 pojazdów w samym grudniu).

Czwarte miejsce zajęła Scania z 4439 ciężarówkami (25% wzrost), mimo iż sprzedaje jedynie pojazdy o dmc > 16 t, a piąte Mercedes z 3844 pojazdami (8% więcej niż w 2015 r.).

DAF po raz 11. Osiągnęliśmy wzrost udziału we wszystkich głównych segmentach polskiego rynku. Klienci wybierają jakość, najniższy koszt kilometra, naszą dostępność pojazdów i najlepszy komfort dla kierowców. Dlatego też marka DAF jest liderem sprzedaży ciągników siodłowych nieprzerwanie od 11 lat - powiedział Zbigniew Kołodziejek, Marketing Manager DAF Trucks Polska.

Poza Polską DAF także miał dobry rok - udział w rynku wyniósł w Holandii 31,9%, w Wlk. Brytanii 29,2%, w Belgii 19,1%, w Czechach 17%, we Francji 13,1%, we Włoszech 11,6%, w Hiszpanii 11,4%, a nawet w Niemczech, gdzie królują marki rodzime, 10,8%. Łącznie przychód firmy PACCAR, którego DAF jest częścią, osiągnął w roku 2016 przychód 17,3 mld dol., a zysk netto wyniósł 521,7 mln dol. Blisko 650 mln dol. zainwestowano w rozwój i nowe technoglogie.

Obok wyników finansowych DAF pochwalił się także innymi sukcesami minionego roku: wzrostem udziału o 0,9% w segmencie dmc > 16 t, budową lakierni kabin w Westerlo, otwarciem przedstawicielstwa w Turcji, wzrostem liczby sklepów TRP do 40. Marka otrzymała też nagrodę Fleet Truck of the Year 2016 dla modelu XF, podczas prestiżowych Motor Transport Awards w Londynie. Było to zarazem 6 takie wyróżnienie Holendrów w ostatnich 9 latach.

Niewątpliwie efektowne (i efektywne też) dla marki DAF były zeszłoroczne targi IAA w Hanowerze, gdzie stoisko odwiedziło blisko 250 tys. osób, a w ciągu tych kilku dni trwania imprezy sprzedano aż 827 ciężarówek. Zaprezentowano wówczas usługę DAF Connect, przedstawione zostały silniki PX-5 oraz PX-7, a jednym z głównych motywów prezentacji był DAF Transport Efficiency (mniej zużytego paliwa, a więcej przejechanych kilometrów, mniejsze koszty, a przy tym więcej zarobku, mniejsza emisja substancji szkodliwych bezpośrednio korzystna dla środowiska).

Na rok obecny firma stawia sobie kolejne ambitne cele m.in. dalszy wzrost w segmencie ciężkim (mimo prawdopodobnego wyhamowania osiągów branży z 2016 r.) na poziomie ponad 16% i zdobycie 21% udziału w rynku, wzrost w lekkim segmencie o 10% i udział w rynku 5,5%.

Dealer roku. Tego samo dnia co konferencja, odbyła się też specjalna gala wręczenia nagród najlepszemu dealerowi DAF. Firma zorganizowała konkurs już po raz szósty i udział w niej wzięli wszyscy autoryzowani dealerzy marki w Polsce. Przy wyborze najlepszych brano pod uwagę wszelkie aspekty działania dealera, które bezpośrednio przekładają się na satysfakcję klienta: dostępność i sprzedaż części, realizację celów związanych z kluczowymi klientami, produktami oraz akcjami specjalnymi, poprawność wykonania usług już za pierwszym razem, szybkość reakcji na ewentualne zażalenia klienta, wydajność obsługi w ramach serwisu ITS/PTS, sprzedaż kontraktów obsługowo–naprawczych DAF Multisupport, realizację planów sprzedaży nowych i używanych pojazdów, jakościowe szkolenia z ekonomicznej jazdy oraz usługi finansowe Paccar Financial.

Zwycięzcą z tytułem Dealer Roku 2017 została firma ESA Trucks Polska oddział Iłowa. Drugie miejsce zajął warszawski oddział firmy TB Truck & Trailer Serwis w Wolicy, a ostatnie miejsce "na pudle" przypadło firmie WTC z Wrocławia. W ubiegłym roku pierwsze miejsce zajęła również firma ESA, odział w Koninie, a w całej historii konkursów Dealer Roku DAF firma ESA zwyciężała już 3-krotnie.« powrót
Biuro Brokerskie Omega