LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plRosną kolejowe przewozy towarowe
Transport szynowy

Rosną kolejowe przewozy towarowe

Czy dalszemu wzrostowi nie zaszkodzi powrót pandemii?

Janusz Mincewicz

We  wrześniu - czwarty miesiąc z rzędu w ujęciu masy i piąty w ujęciu pracy przewozowej - zwiększyły się kolejowe przewozy towarowe. Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem są nadal w trendzie spadkowym, choć przewozy w samym wrześniu r/r osiągnęły prawie taki sam wynik - były teraz zaledwie o 0,8% mniejsze.


Rosną kolejowe przewozy towarowe   |   Fot. Janusz Mincewicz

Przewozy we wrześniu 2020 r. był najwyższe od początku 2020 r., zarówno w ujęciu masy towarowej, jak i w zakresie zrealizowanej przez kolej pracy przewozowej. Wynikało to m.in. z dalszej normalizacji życia gospodarczego po okresie „lockdownu” spowodowanego pandemią COVID-19.

Dobre, optymistyczne statystyki. We wrześniu produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się o 5,9 %, wobec 1,5 % w sierpniu 2020 r. Do wzrostu produkcji przemysłowej we wrześniu 2020 roku przyczynił się segment przetwórstwa przemysłowego, a zwłaszcza produkcja eksportowa: elektronika, meble, wyroby z tworzyw sztucznych. Natomiast spadki były nadal w działach istotnych z punktu widzenia transportu towarów koleją, jak wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego (-17,8 % r/r), produkcji metali (-4,3 % r/r) czy produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (-0,7 %. r/r). Również segment budowlany pozostawał w trendzie spadkowym r/r, a dynamika produkcji budowlano-montażowej zanotowała spadek - 9,8 proc. r/r. Rynek kolejowych we wrześniu odnotował dalszą dynamika spadku (do -0,8 % r/r wobec -3,5 % r/r w sierpniu, -10,8 % r/r w lipcu, czy -8,4 % r/r w czerwcu 2020 roku).

We wrześniu kolej przewiozła 19,25 mln ton, ładunków , na podobnym poziomie co w analogicznym okresie ubiegłego roku, czwarty raz z rzędu zwiększył się względem poprzedniego miesiąca (+4,1 % m/m). We wrześniu 2020 r. praca przewozowa wzrosła r/r do poziomu 4,6 mld tkm (+3,1% r/r). Równocześnie piąty już miesiąc z rzędu odnotowano wzrost pracy przewozowej w ujęciu miesiąc do miesiąca (+3,7 % m/m).W pierwszych dziewięciu miesiącach br. kolej w Polsce przewiozła 158,4 mln ton towarów (-10,0% r/r),a praca przewozowa wyniosła 37,0 mld tkm (-10,3% r/r).

W PKP Cargo umiarkowany optymizm. Grupa PKP CARGO we wrześniu 2020roku przetransportowała na krajowym rynku 7,6 mln ton towarów (-7,8 % r/r), praca przewozowa Grupy wyniosła 1,9 mld tkm (-3,7 % r/r). Kolejny miesiąc z rzędu wzrosły przewozy Grupy PKP Cargo w ujęciu miesiąc do miesiąca. Pod względem masy towarowej był to wzrost o 4,4 %, a pracy przewozowej – o 7,4 %. Największy wzrost był w przewozach intermodalnych, które są kluczowe w strategii Grupy PKP Cargo – wzrosły zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca (+6,7 %), jak i w porównaniu do września ub.r. (+15,2 %).

Wrzesień to kolejny miesiąc, gdy odbudowujemy straty z powodu pandemii koronawirusa, dobrym znakiem dla spółki jest zwłaszcza utrzymująca się dynamika w przewozach intermodalnych. Niepokoi nas jednak obecna sytuacja, która powoduje ponowne ograniczanie działalności gospodarczej w wielu państwach, także w Polsce. To grozi perturbacjami w przemyśle i na kolei, ale mam nadzieję, że sytuacja nie będzie tak niekorzystna jak na wiosnę - nieco się niepokoi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. We wrześniu kierowana przez niego spółka zwiększyła m/m przewozy: węgla kamiennego (+3,9 %), rudy i pirytów (+36,3 %), metali i wyrobów (+16,5 %) oraz ropy i przetworów (+29,3 %). Od stycznia do września 2020 r. Grupa PKP CARGO przewiozła na krajowym rynku 61,1 mln ton towarów (-18,0 % r/r), a praca przewozowa wykonana w tym czasie wyniosła 15,5 mld tkm (-17,7 % r/r).« powrót
Biuro Brokerskie Omega