LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
15 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plRosną przewozy na regionalnych lotniskach
Transport lotniczy

Rosną przewozy na regionalnych lotniskach

Ta tendencja będzie się utrzymywać w najbliższych latach

Jerzy Konwicki

Urząd Lotnictwa Cywilnego odnotował w pierwszej połowie tego roku kolejny wzrost pasażerskich przewozów lotniczych. O 9% wzrósł ruch w portach regionalnych, a o 10% z polskich lotnisk za granicę.


Terminal lotniska Poznań-Ławica   |   Fot. Hochtief Polska

Regionalne porty lotnicze odprawiają i przyjmują coraz więcej pasażerów, głównie dzięki połączeniom realizowanym przez linie regularne – niskokosztowe i sieciowe, które uruchomiły nowe przeloty z kilku polskich miast.

Niemal każde regionalne lotnisko w Polsce odnotowało w I połowie 2016 r. dodatnie dynamiki ruchu. Wśród nich były m.in. porty lotnicze w Krakowie (17,1% dynamiki wzrostu w stosunku do 2015), Gdańsku (odpowiednio 9,6%), Poznaniu (7,7%) czy Katowicach (5,3%).

Samolot to niezmiennie główny środek transportu w podróżach zagranicznych Polaków, ale od pewnego czasu pasażerowie coraz częściej wybierają też go w podróżach po Polsce. Skala obsługiwanego ruchu pokazuje jak ważną rolę w systemie transportowym kraju pełnią porty regionalne. Warto dodać, że dzięki realizowanym konsekwentnie od lat programom inwestycyjnym, porty dysponują infrastrukturą o odpowiedniej przepustowości – komentuje Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Portu Lotniczego Katowice–Pyrzowice.

Trend wzrostowy. Wyniki regionalnych lotnisk w I półroczu 2016 r., a zwłaszcza w II kwartale, na który przypada początek wakacyjnych wyjazdów, wpisują się w stały trend. Liczba obsługiwanych przez lokalne porty lotnicze w Polsce pasażerów rośnie bowiem z roku na rok. W samym 2015 r. aż 19,2 mln podróżnych (na 30,4 mln, którzy obsłużeni zostali przez wszystkie lotniska w Polsce w ubiegłym roku) obsłużonych zostało przez porty regionalne. Ich udział w całym rynku pasażerskich przewozów lotniczych zwiększył się z 31% w roku 2004 do 63% w 2015 r. Zdaniem ekspertów, to naturalna tendencja, która będzie kontynuowana m.in. ze względu na liberalizację rynku, preferencje pasażerów dla połączeń bezpośrednich czy wzrost znaczenia regionów w Europie.

Duży wzrost w segmencie tanich linii lotniczych na lotniskach regionalnych pokazuje, iż podróże samolotem do najbardziej popularnych destynacji stają się dla niektórych pasażerów codziennością, porównywalną do niezbędnego przemieszczania się samochodami czy kolejami. Dla firm międzynarodowych jest to niekiedy niezbędny element posadowienia swoich struktur – powiedział Mariusz Wiatrowski, wiceprezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych oraz prezes lotniska Poznań-Ławica. - Dlatego tak ważny jest dalszy rozwój oraz usprawnianie lotnisk regionalnych, aby były jak najbliższe szerokim potrzebom potencjalnych pasażerów. Teraz właśnie potrzebna jest współpraca regionów oraz ich władz przy tworzeniu dobrego klimatu dla pozyskiwania przewoźników z ofertami nowych połączeń.

Wśród głównych korzyści posiadania lotnisk regionalnych na swoim terenie eksperci wymieniają np. wsparcie dla realizowanych w regionach inwestycji, wzrost miejsc pracy w nowoczesnych gałęziach gospodarki (np. sektor motoryzacyjny na Śląsku czy branża BPO czyli centra usług wspólnych w Lublinie) i ułatwianie dostępności regionów dla specjalistów z kraju czy zagranicy. Przede wszystkim jednak łączą poszczególne regiony ze światem, umożliwiając ich mieszkańcom podróże do różnych miejsc za granicą i w Polsce.« powrót
Biuro Brokerskie Omega