LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plRośnie znaczenie Sławkowa w transporcie intermodalnym z Chin
Logistyka

Rośnie znaczenie Sławkowa w transporcie intermodalnym z Chin

Janusz Mincewicz

W zeszłym roku spółka PKP LHS z chińskiego Xi’an do Sławkowa przewiozła kontenery w łącznej ilości 3 tys. TEU. Zrealizowała je 40 pociągami intermodalnymi, których czas przewozu wynosił tylko 12 dni.


Rośnie znaczenie Sławkowa w transporcie intermodalnym z Chin   |   Fot. Janusz Mincewicz

Nasza linia szerokotorowa jest dedykowana do transportu towarowego, a kontenery nie muszą być przeładowywane na granicy ukraińsko-polskiej, stąd taki konkurencyjny czas przewozu – podkreśla PKP LHS.

Spółka w grudniu zeszłego roku rozszerzyła przewozy na nowej linii Daleki Wschód - Sławków i uruchomiła kolejne połączenie z chińskim Chongqing, który leży 800 km dalej na południe od Xi’an położnego w środkowych Chinach.

W sercu przemysłowej Polski. PKP LHS przygotowuje się również do stałych przewozów towarów , w odwrotnym kierunku z Polski do Chin. To z pewnością umocni naszą pozycję jako ważnego ogniwa Nowego Jedwabnego Szlaku, bo coraz więcej operatorów logistycznych korzysta z naszej trasy szerokotorowej, która umożliwia przeładunek kontenerów w Sławkowie, w przemysłowym sercu Polski i dalszy ich transport koleją lub samochodami - podkreśla Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS i dodaje, że na korzyść kierowanej przez niego Spółki przemawiają rosnące stawki frachtu morskiego na trasach z Azji do Polski .

Przewidujemy, że udział tego segmentu będzie sukcesywnie wzrastał, ze względu na poszukiwanie przez gestorów ładunków szybkich i pewnych tras – prognozuje Zbigniew Tracichleb. Oprócz trasy przez Rosję i Ukrainę (stacja graniczna Suzemka), PKP LHS, we współpracy z partnerami biznesowymi, uruchomiła również nową trasę Chiny – Sławków przez Białoruś (przejście graniczne Goryn – Udrytsk).

Aż 70 % ładunków jedzie dalej. Sławków jest najdalej na zachód Europy wysuniętym punktem przeładunkowym na linii szerokotorowej w Europie Środkowej, posiada rozwiniętą infrastrukturę m.in. nowoczesny Euroterminal, a także dogodne skomunikowanie z siecią drogową i kolejową.

To właśnie dlatego Sławków i jego położenie oraz infrastruktura były jednym z kluczowych czynników decyzyjnych podczas rozmów z naszymi chińskimi partnerami przy okazji uruchamiania pociągów intermodalnych z Chin do Polski. Już teraz stał się on hubem wykorzystywanym przez firmy do przeładunku ładunków do Niemiec czy Włoch. Aż 70% ładunków przewożonych przez PKP LHS „przechodzi” przez stację Sławków LHS i jedzie dalej, dlatego regularnie inwestujemy w infrastrukturę zwiększając możliwości spedycyjne dla obecnych i przyszłych klientów – wyjaśnia prezes PKP LHS.

 « powrót
Biuro Brokerskie Omega