LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
14 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plRozwija się lotnicze cargo
Transport lotniczy

Rozwija się lotnicze cargo

Polski przewoźnik na nowych trasach

Ewa Grunert

Transport lotniczego cargo staje się niezastąpiony w branżach, gdzie liczy się czas dostarczenia przesyłek – z uwagi na cykl produkcji, termin ważności czy też wartość przewożonego towaru.


Rynek transportu cargo drogą lotniczą rozwija się dynamicznie, a ostatnio można zaobserwować coraz większe zainteresowanie przewożeniem towarów nie tylko na dystansach europejskich, ale coraz częściej także między kontynentami.

Ponad 50 t. LOT Cargo ma ponad 20% udziału w polskim rynku przewozów towarów i poczty – poinformowało biuro prasowe polskiego przewoźnika. Samoloty Boeing 787 Dreamliner, wylatujące z Warszawy, znacznie zwiększyły możliwości przewozu przesyłek lotniczych. Pięć Dreamlinerów, jakimi dysponuje LOT w sezonie letnim, oferuje łączną ładowność ponad 50 t towarów możliwych do przewiezienia każdego dnia. Te możliwości wykorzystywane są na wszystkich trasach, w tym czarterowych, ale w szczególności na regularnych rejsach dalekiego zasięgu do USA, Kanady i Chin.

Wkrótce przewoźnik wzbogaci swoje połączenia dalekiego zasięgu, m.in. o Tokio, Bangkok i Seul. Przewiezienie świeżych ryb ze stolicy Japonii do Nowego Jorku czy Chicago w czasie krótszym niż 24 godz. nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Już teraz w podobnym czasie przewożone są towary różnego rodzaju między Chinami a USA czy Kanadą. W ciągu najbliższych dwóch lat flota LOT Cargo poszerzy się o dwa Dreamlinery, co dodatkowo zwiększy możliwości przewozowe. Wykorzystanie transportu lotniczego bezpośrednio z Warszawy daje dużą przewagę konkurencyjną klientom z Polski i Europy Środkowej.

Koszt przewozu lotniczego uzależniony jest od wielu czynników: wagi, rozmiarów, rodzaju przesyłki, destynacji do której towar jest wysyłany. Wszystkie te elementy składają się na cenę końcową. Oczywiście, priorytetowe przesyłki są droższe. Transport lotniczy charakteryzuje się tym, że w bardzo krótkim czasie może przesłać prawie wszystko w dowolne miejsce na świecie. Wysłane LOT-em towary docierają do lotniska docelowego już w kilka godzin po wylocie z Warszawy.

Największym ryzykiem objęte są przesyłki wymagające bardzo krótkiego czasu dostawy ze względu na ich przeznaczenie i krótki okres przydatności. Do tej grupy zaliczyć można ludzkie organy, krew, leki na ratunek oraz inne o krótkim czasie przydatności. Równie ważne są np. części lotnicze lub części maszyn, ze względu na konieczność podtrzymania produkcji w fabrykach. Z kolei największe ryzyko transportu występuje w momencie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, towarów, środku transportu – są to ładunki zawierające nie zadeklarowane substancje, materiały niebezpieczne sklasyfikowane (lub nie) przez ICAO oraz IATA.

Od części do statków po zwierzęta. Samolotami można przewieźć prawie wszystko – od bardzo małych części do zegarków po olbrzymie części statków czy samolotów. Natomiast LOT nie podejmuje się transportu zagrażającego zdrowiu lub życiu człowieka. Jeśli chodzi o transport zwierząt, to polski przewoźnik transportuje je pod warunkiem, że posiadają one odpowiednią dokumentację weterynaryjną oraz celną, a ich przewożenie nie narusza obowiązującego prawa.

Dla dużych zwierząt przygotowywane są specjalne kontenery - to konstrukcje z materiałów drewnopodobnych. Chociaż dotychczas LOT nie transportował słoni, to często na pokładach samolotów przewożeni są czworonożni pasażerowie przeznaczeni do ogrodów zoologicznych, jak np. wielbłądy oraz inne zwierzęta jak konie, bydło, trzoda chlewna, czy małe zwierzęta domowe - głównie na Wyspy Brytyjskie oraz do Stanów Zjednoczonych.

Do każdej przesyłki pracownicy podchodzą indywidualnie, każda jest na swój sposób nietypowa, słowem – personelu LOT-u nic zdziwić nie może.« powrót
Biuro Brokerskie Omega