LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plRynek magazynowy ma się świetnie
Logistyka

Rynek magazynowy ma się świetnie

I półrocze 2016 r. lepsze w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015

HH

Rynek magazynowy jest w szczytowej formie, a na koniec roku możliwe jest pobicie kolejnych rekordów – wynika z podsumowania I połowy 2016 r. przygotowanego przez AXI IMMO.

Efektem wysokiej aktywności deweloperskiej jest ponad 655 tys. m2 oddanych do użytku od stycznia do czerwca 2016 r. oraz 856 tys. m2 w budowie. Dobra koniunktura gospodarcza wpływa także na popyt, który na koniec czerwca przekroczył 1,39 mln m2.

Popyt. W porównaniu do I połowy 2015 r. popyt był wyższy o ponad 125 tys. m2. Najlepsze wyniki odnotowano w regionie Warszawy (350 tys. m2), Poznania (216 tys. m2) i Górnego Śląska (199 tys. m2). Najwyższą dynamikę wzrostu odnotowano natomiast w Bydgoszczy, gdzie w porównaniu z I połową 2015 r. popyt był wyższy o 104%. Głównie za sprawą dużych kontraktów na realizację inwestycji typu BTS.

Najwięcej nowych umów najmu zostało podpisanych w regionie Warszawy i Poznania. W strukturze popytu niezmiennie najwyższy udział mają operatorzy logistyczni oraz sieci handlowe, głównie za sprawą dużych umów najmu i BTS.

Podaż. Jeśli chodzi o podaż to wynik jest o 39% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 r. Najwięcej nowych projektów powstało w okolicach Warszawy (144 tys. m2) oraz w regionie Poznania (121 tys. m2). Na koniec czerwca całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęły poziom 10,4 mln m2

Najwięcej projektów w trakcie realizacji znajduje się w regionie Poznania, na Górnym Śląsku i Polsce Centralnej. Z kolei najwięcej projektów spekulacyjnych powstaje w Poznaniu w rejonie Gądek i Tarnowa Podgórnego.

Przewidujemy, że dobra koniunktura na rynku najmu powinna utrzymać się przez najbliższe 2 lat. Warunki makroekonomiczne są dobre, co sprzyja inwestycjom wewnętrznym firm. Klienci w celu poprawy swojej konkurencyjności inwestują w nowe rozwiązania logistyczne i techniczne, na czym naturalnie zyskuje sektor nieruchomości magazynowo-producyjnych – powiedziała Renata Osiecka partner zarządzająca AXI IMMO.« powrót
Biuro Brokerskie Omega