Raben Group
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
31 października 2020 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
UTA
www.pgt.plScania świętuje 125 urodziny
Transport drogowy

Scania świętuje 125 urodziny

6 lutego 2016 r.   |  AS

W 2016 roku Scania świętuje 125 lat ciągłego rozwoju. Od chwili, gdy została założona w 1891 r. jako prywatna firma produkująca wagony kolejowe, skutecznie opiera się konkurencji i kryzysom finansowym. Obecnie, w erze pojazdów połączonych siecią przesyłania informacji, kontynuuje z powodzeniem podróż w przyszłość.


Oto kamienie milowe w historii firmy Scania, od jej początków w 1891 r. do dnia dzisiejszego.

1891: W Södertälje zostaje założona firma Vabis, zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. 20 lat później łączy się z firmą Scania z Malmö, która wytwarza m.in. rowery, samochody, ciężarówki. Tak powstaje Scania-Vabis.

1923: August Nilsson, konstruktor Scania-Vabis projektuje 4-cylindrowy, górnozaworowy silnik, którego moc i niezawodność zapewniają sukces ciężarówkom i autobusom firmy.

1936: Scania-Vabis opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny, opisany z entuzjazmem przez dziennikarza prasy branżowej: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania – autobus wystrzelił do przodu jak strzała.”

1961: Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.

1969: Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili prezentacji jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.

1980: Scania przedstawia serię 2, pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych.

1988: Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwój konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle dopasowanych do wymagań nabywcy.

1995: Pojawia się seria 4, która w następnym roku zostaje wyróżniona tytułem International Truck of the Year.

2000: Z linii montażowej zjeżdża milionowy pojazd Scania.

2003: Rusza pierwsza edycja konkursu Young European Truck Driver. Od tamtej pory w ramach Konkursu Kierowców Scania organizowanego na całym świecie, wielu młodych profesjonalistów sięgnęło po tytuł mistrza kierownicy.

2009: Debiutuje autokar Scania Touring produkowany we współpracy z chińską firmą Higer. Scania i Higer łączą siły, aby wspólnie wytwarzać autobusy sprzedawane na całym świecie, co stanowi pionierski krok w doskonaleniu metod produkcji.

2010: Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM, stając się najmocniejszą na świecie jednostką napędową, stosowaną w ciężarówkach. Wysokim osiągom towarzyszy niski poziom zużycia paliwa.

2011: Scania wprowadza silnik Euro 6, dwa lata przed wejściem w życie nowej normy emisji spalin.

2013: Pojawia się nowa Scania Streamline przeznaczona dla transportu długodystansowego.

2015: Scania wyprodukowała 150 000 ciężarówek wyposażonych w system telematyczny.

Scania angażuje się w rozwój zrównoważonego transportu drogowego nie tylko oferując nowoczesne produkty, ale także na wiele innych sposobów. W jubileuszowym roku 2016 skupi się na najcenniejszym ze swoich zasobów: na pracownikach.

[ materiały prasowe ]« powrót
Biuro Brokerskie Omega