LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plStraż Ochrony Kolei w czasach chaosu
Transport szynowy

Straż Ochrony Kolei w czasach chaosu

Janusz Mincewicz

Zabezpieczanie pociągów w ramach akcji powrotu Polaków do domu, przeprowadzanie kontroli badania temperatury na granicach, współpraca ze służbami sanitarnymi i Strażą Graniczną, to dodatkowe zadania Straży Ochrony Kolei w czasie epidemii koronawirusa.


Funkcjonariusze SOK, wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej, zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, realizują bieżącą ochronę zdrowia i życia ludzi oraz ochronę mienia na obszarze kolejowym i w pociągach. W ten sposób uczestniczą w akcjach zapobiegającym zakażeniom koronawirusem – informuje Mirosław Tkaczyk, rzecznik prasowy SOK.

Skontrowali 5 tys. pasażerów. SOK prowadzi kontrolę temperatury podróżnych w pociągach wjeżdżających na teren Polski z Niemiec, Czech i Słowacji. Procedura odbywała się na polecenie wojewodów przy ścisłej współpracy z przewoźnikami oraz zarządcą infrastruktury.

W działaniach, do czasu wstrzymania ruchu międzynarodowego na zachodniej i południowej granicy Polski funkcjonariusze SOK skontrolowali ponad 5 000 podróżnych. – od 15 marca br., we współpracy ze Strażą Graniczną, prowadzimy też kontrolne badania temperatury u pracowników obsługi pociągów towarowych wjeżdżających na terytorium Polski na południowych i zachodnich kolejowych przejściach granicznych – dodaje rzecznik prasowy SOK. W ramach operacji rządowej, umożliwiającej Polaków do domu Polaków oraz cudzoziemców pociągami specjalnymi, SOK zabezpiecza pociągi na ich trasie przebiegu i stacjach postojowych.

Telefon alarmowy. SOK, w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze kolejowym, współpracują ze Strażą Graniczną, Policją i służbami sanitarnymi oraz patrolują dworce, stacje i pociągi. W ten sposób funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei wypełniają ustawowe zadania w zakresie ochrony zdrowia i życia ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych – podkreśla Mirosław Tkaczyk.  Dostępny jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei reagują na wszelkie zgłoszenia dotyczące osób potencjalne zakażonych przebywających na obszarze kolejowym RP, a także na zgłoszenia dotyczące bezpieczeństwa osób i mienia – zapewnia rzecznik prasowy SOK.« powrót
Biuro Brokerskie Omega