Raben Group
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
31 października 2020 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
UTA
www.pgt.plŚwietne wyniki polskiego producenta
Transport drogowy

Świetne wyniki polskiego producenta

Rekordowe przychody w zeszłym roku

23 lutego 2016 r.   |  Cezary Banasiak

Trzynaście lat z rzędu firma Solaris utrzymuje pozycję lidera w sprzedaży autobusów miejskich w Polsce, a poprzedni rok był rekordowym pod względem osiągniętych przychodów.


Konferencja prasowa firmy Solaris   |   Fot. Cezary Banasiak

Solaris na konferencji zorganizowanej w Warszawie 16 II przedstawił swoje zeszłoroczne wyniki, a także przedstawił plany na rok następny. Z łącznej liczby 701 autobusów zakupionych w 2015 r. przez polskich przewoźników, aż 333 były marki Solaris. Dało to firmie wzrost o 47,5% w udziałach w rynku. Drugi na podium uplasował się MAN, ale sprzedał 122 szt. czyli o 30 punktów procentowych mniej.

Trzeci wynik w historii. Zagranicę trafiło łącznie 946 pojazdów Solarisa, co dało 74% udziału eksportu w ogólnej strukturze sprzedaży. Najwięcej, aż 158 autobusów i trolejbusów, pojechało do Czech (przy okazji to rekord czeskiej spółki córki), a pozostałe zasiliły tabory niemieckie (124), łotewskie (103), włoskie (97), rumuńskie (77), bułgarskie (64), francuskie (53), hiszpańskie (53) i wiele innych.

Całkowita sprzedaż Solarisa wyniosła 1279 szt. autobusów i trolejbusów, a także 17 tramwajów. Pozwoliło to osiągnąć trzeci najlepszy wynik w 20-letniej historii firmy.

Nowości. Jednym z sukcesów roku 2015, było niewątpliwie uruchomienie seryjnej produkcji nowej generacji autobusów miejskich Urbino. Pierwsze pojazdy trafiły do Niemiec w czerwcu ubiegłego roku, a do dzisiaj zrealizowano dostawy 300 szt. nowego modelu w wersjach 12- i 18-metrowych do 9 europejskich państw, w tym m.in. Austrii, Francji, Szwajcarii, Finlandii czy Norwegii.

Pojawiły się też częstsze zamówienia na elektryczne pojazdy - do Barcelony i Berlina, a także polskich miast - Jaworzna, Ostrołęki, Inowrocławia i Krakowa, pojechało łącznie 25 egzemplarzy Solarisa Urbino 12 electric. Podobnie zapowiada się rok 2016, w którym mają być realizowane kontrakty na dostawy "elektryków" do Hanoweru, Hamburga i Tampere.

Podsumowanie i plany. To był bardzo dobry rok dla naszej firmy. Te rezultaty cieszą tym bardziej, że w 2015 roku przeprowadziliśmy realizację kilku niezwykle ambitnych i kluczowych projektów dla dalszego rozwoju naszej spółki. Przede wszystkim była to rozbudowa fabryki oraz przeorganizowanie systemu produkcji, zmiany przeprowadzono także w obrębie magazynowania oraz funkcjonowania przestrzeni biurowych. Skupiliśmy się także na reorganizacji pracy niektórych działów, w szczególności związanych z obsługą posprzedażową klienta. Wreszcie wdrożyliśmy do seryjnej produkcji zupełnie nową generację autobusów miejskich. Już dzisiaj widzimy tego pozytywne efekty, a najlepszym dowodem na to jest portfolio naszych zamówień na rok 2016, które jest lepsze od ubiegłorocznego, o tej samej porze aż o 150 sztuk – powiedział dr Andreas Strecker, Prezes Zarządu firmy Solaris.

W roku 2016 planujemy zaprezentować kolejne nowości produktowe. Między innymi będzie to premiera nowej generacji trolejbusów Trollino oraz autobusów z napędem CNG. Ponadto chcemy zaproponować nowe rozwiązania w zakresie autobusów hybrydowych. Na pewno rok 2016 będzie okresem wzrostu sprzedaży autobusów elektrycznych w Europie, a my dołożymy wszelkich starań, by odegrać kluczową rolę w tym segmencie. Pracujemy także nad intensyfikacją naszych działań sprzedażowych poza naszym kontynentem. - podsumował.« powrót
Biuro Brokerskie Omega