LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plSzybciej między Poznaniem a Szczecinem
Transport szynowy

Szybciej między Poznaniem a Szczecinem

Blisko 200 mln zł na modernizację odcinka Słonice-Choszczno

HH

Umowę na modernizację trasy między Słonicami a Choszcznem, podpisały 18 VI PKP Polskie Linie Kolejowe. To kolejny projekt z Krajowego Programu Kolejowego, który wchodzi do realizacji na ważnej trasie z Poznania do Szczecina. Umowa o wartości 196 mln zł, dofinansowana jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę” w 82%.


Prace na linii E59 już trwają   |   Fot. PKP PLK

Podpisaliśmy umowę na zachodniopomorski odcinek trasy Szczecin–Poznań, wkrótce podpiszemy kolejne. Obecnie prace realizujemy na odcinku między Poznaniem Głównym a Wronkami. Inwestycja na linii z Poznania do Szczecina jest jednym z większych projektów Krajowego Programu Kolejowego. Po modernizacji mieszkańcy województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego zyskają szybsze połączenia oraz komfortowy dostęp do pociągów dzięki nowym, lepiej wyposażonym peronom – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szczegóły modernizacji. Na stacjach Stary Klukom i Choszczno przewidziano modernizację 4 peronów. Będą wyższe, co ma ułatwić wsiadanie do pociągów i zostaną wyposażone w udogodnienia dla wszystkich podróżnych, bez względu na możliwości ruchowe. Powstaną nowe wiaty peronowe, oświetlenie i system informacji pasażerskiej. Ponadto w Choszcznie przewidziano budowę przejścia pod torami z pochylniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Między Słonicami a Choszcznem wymienionych zostanie ponad 23 km torów i sieci trakcyjnej. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym zapewnić ma przebudowa czterech przejazdów kolejowo–drogowych. Zmodernizowane będą także cztery mosty i wiadukty. Zaplanowano również bezpieczne przejścia dla zwierząt.

Do 160 km/godz. Po zakończeniu wszystkich prac i odbiorach pociągi pasażerskie pojadą zmodernizowaną trasą z prędkością do 160 km/godz. Obecnie pokonują ją z prędkością od 100 do 140 km/godz.. Zwiększona zostanie także przepustowość linii - na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów.

Modernizacja linii kolejowej z Poznania do Szczecina to dla mieszkańców nowe, zdecydowanie korzystniejsze możliwości komunikacji w regionie, między województwami i łatwiejsze podróże do stolicy. Inwestycje kolejowe pozytywnie wpływają na rozwój gospodarczy i turystyczny województwa – powiedział Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na początek III kwartału 2019 r. a ich zakończenie w IV kwartale roku 2020. Słonice–Choszczno, to pierwszy z trzech zachodniopomorskich odcinków (między Słonicami a Szczecinem), który będzie modernizowany w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59, na odcinku Poznań Główny–Szczecin Dąbie”, współfinansowanego przez UE z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Roboty wykona konsorcjum firm: COLAS RAIL Polska sp. z o.o. oraz COLAS RAIL S.A.S.

Miedzy Słonicami a Szczecinem Dąbie w latach 2017–2018 PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonały już wyprzedzające prace torowe na szlakach za kwotę 140 mln zł. Pozwoli to na sprawną realizację kolejnych podpisywanych obecnie kontraktów.

Modernizacja linii Poznań–Szczecin o wartości ok. 4 mld zł jest jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych przez PKP PLK w obecnej unijnej perspektywie finansowej w ramach instrumentu CEF. Efektem modernizacji linii E59 będzie wyższy poziom bezpieczeństwa i zwiększenie prędkości pociągów do 160 km/godz. Dzięki temu czas przejazdu najszybszych składów między Wielkopolską i Pomorzem Zachodnim skróci się nawet o ok. 50 min.

Trasa z Poznania do Szczecina to także ważny szlak dla pociągów towarowych, które po zakończeniu wszystkich prac będą mogły dowieźć więcej towarów m.in. do portów w Szczecinie i Świnoujściu.« powrót
Biuro Brokerskie Omega