LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plSzybciej ze Śląska do Trójmiasta i Wrocławia
Transport szynowy

Szybciej ze Śląska do Trójmiasta i Wrocławia

Wyremontowane tory przyspieszają połączenia

Janusz Mincewicz

Od 13 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, o godzinę skróci się przejazd pociągiem na trasie Katowice – Gdynia, a o 20 minut z Katowic do Wrocławia.


Razem z nowym rozkładem na linii Śląsk – Trójmiasto zadebiutują na polskich torach nowe pociągi Flirt3, które będą obsługiwały ekspresy: "Górnik" Katowice-Łódź Kaliska, "Chemik" Katowice-Gdynia Główna oraz "Stoczniowiec" Katowice-Gdynia Główna.

PKP Intercity podkreśla, że to dzięki modernizacjom torów skróci się czas przejazdu na trasie Katowice – Gdynia, a skłądy Flirt3 poprawią komfort podróżowania. Będą one wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka oraz przystosowane do obsługi pasażerów niepełnosprawnych. Ponadto będą miały strefę gastronomiczną, a w toaletach znajdą się przewijaki dla niemowląt.

Jednak najszybciej do Trójmiasta wciąż będzie można dostać się Pendolino. Dzięki zakończonym remontom kolejnych odcinków torów uda się uszczknąć kolejne minuty i podróż z Katowic do Trójmiasta zajmie tylko 5 godz. i 12 minut. Natomiast z Katowic do Warszawy w niektórych wypadkach nawet 2 godz. 19 minut.

Pendolino aż do Gliwic. Od nowego rozkładu jazdy trasa Pendolino zostanie wydłużona z Katowic do Gliwic z przystankiem w Zabrzu, oraz do Bielska-Białej z przystankami w Tychach, Pszczynie i Czechowicach-Dziedzicach. Znacznie, bo aż od 20 minut, skróci się podróż pomiędzy Katowicami i Wrocławiem. Poprawa czasu na tej linii to efekt zakończonej modernizacji infrastruktury oraz lepszego taboru. Obecnie najlepszy czas przejazdu na tej trasie to 2 godz. 24 min. W nowym rozkładzie skróci się on nawet do 2 godz. 5 min.

Wśród innych nowości na Śląsku będzie wprowadzenie dziennego pociągu TLK "Skarbek" z Raciborza do Warszawy przez Kędzierzyn-Koźle, Gliwice i Katowice. Z Kędzierzyna-Koźla do Warszawy przez Centralną Magistralę Kolejową pociąg pojedzie 3 godz. 45 min. Okresowo kursować będzie również nocny pociąg TLK "Antares" z Wrocławia przez Katowice do Przemyśla i Zamościa. W związku z zakończeniem modernizacji linii kolejowej nr 1 (Kolej Warszawsko-Wiedeńska), zmniejszy się również czas przejazdu na trasie Katowice - Częstochowa - Warszawa. Pociągi pojadą 3 godz. i 30 min, czyli krócej o 15 minut. « powrót
Biuro Brokerskie Omega