LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
24 czerwca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plTargi transportowe w Expo Silesia
Logistyka

Targi transportowe w Expo Silesia

Z dużym udziałem producentów autobusów

Janusz Mincewicz

Ponad 50 wystawców wzięło udział w tegorocznych Targach Transportu, Spedycji i Logistyki, które odbyły się w Expo Silesia w Sosnowcu. Patronat medialny na imprezą miała Polska Gazeta Transportowa.

Wydarzenie połączone było z Tragami Branży Pocztowej i Kurierskiej Slipostex oraz Targami Transportu Publicznego Silesia Komunikacja. Anna Gałęzowska, menedżer targów, była zadowolona z tegorocznej edycji – Było nie tylko więcej wystawców, więcej pojazdów, a także paneli. Dotarli też goście z Serbii zainteresowani polskim rynkiem transportowym.

Transport publiczny. Wśród wystawców znalazły się tak znane firmy jak Autosan, MAN, Scania Polska, SOR, Kapena, Siemens, Tramwaje Śląskie i KZK GOP. Szczególnie bogato prezentowali się producenci autobusów. MAN zaprezentował mocny, ekonomiczny i ekologiczny model Lion’s City GL CNG, który otrzymał prestiżowy tytuł „Bus of the Year 2015″.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium „Prawno – podatkowe aspekty branży TSL”, poprowadzone przez ekspertów firmy doradczej ECDDP. Głowy Inspektor Transportu Drogowego zaprezentował konferencję pt. „Naruszanie czasu pracy kierowców w aspekcie fałszowania zapisów urządzeń rejestrujących”. Natomiast Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” był organizatorem panelu „Bariery prawne dla rozwoju branży transportowej Polsce – okiem prawnika i praktyka”.

Komunalny Związek Komunikacyjny Górniczego Okręgu Przemysłowego, który jest jednym z największych polskich organizatorów transportu miejskiego, od lat prezentuje panel „Niskoemisyjny transport publiczny”, który w tym rolu prowadził prog. Jerzy Mikulski z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego. – Organizowany przez nas panel służy wzajemnemu spotkaniu osób związanych z transportem miejskim, którzy mogą wymieniać doświadczenia czy wypracowywać wspólne rozwiązania – wyjaśnia Anna Koteras, rzecznika prasowa KZK GOP.

885 mln zł na tramwaje. Ciekawe referat wygłosił Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich, który omówił plany rozwojowe linii tramwajowych i budowę nowych. Kierowana przez niego spółka przygotowuje stadium rozwoju tramwajów w aglomeracji śląskiej, które przygotowują doktorzy Jakub Halor i Adam Molecki. W najbliższych pięciu latach Tramwaje Śląskie planują wyremontować 80 km torowisk i zbudować 29 km nowych oraz zakupić co najmniej 30 nowych wagonów. Łącznie inwestycje maja kosztować 885 mln zł.

Stawiamy na tramwaj, bo jest przyjaznym środkiem transportu w mieście i oferuje dużą zdolność przewozową, przy stosunkowo umiarkowanych kosztach. Jest też ważnym elementem architektury miasta, bo je uatrakcyjnia i pobudza życie wokół linii – podkreślał prezes Freisler.

Imprezy towarzyszące. Sosnowickie targi to także imprezy towarzyszące. Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych zaprezentowało wystawę pamiątek związanych z koleją: modeli lokomotyw, parowozów, autobusów, tramwajów i trolejbusów, widokówek z tymi pojazdami oraz biletów komunikacji miejskiej i kolejowych od 1935 r.

Był też projekt „Czerwony autobus”, w którym przedstawiono historię transportu pasażerskiego. Chętni mogli wieczorem wybrać się również na wycieczkę zabytkowym „ogórkiem”.« powrót
Biuro Brokerskie Omega