LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
19 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plTerminale tyflograficzne na Lotnisku Chopina
Transport lotniczy

Terminale tyflograficzne na Lotnisku Chopina

Nowoczesne, innowacyjne i praktyczne

Hubert Hryniewicz

Na warszawskim Lotnisku Chopina ustawiono cztery specjalne udźwiękowione mapy dotykowe, tzw. terminale tyflograficzne, z planem portu przeznaczonym głównie dla osób niewidomych i niedowidzących. Mają one umożliwić łatwiejsze poruszanie się po terminalu.


Terminale tyflograficzne   |   Fot. www.lotnisko-chopina.pl

Na warszawskim lotnisku obecnie znajdują się cztery terminale, które można znaleźć kolejno: przed halą odlotów, na przystanku autobusowym przy hali odlotów, przed halą przylotów oraz na przystanku SKM - Lotnisko Chopina. Projekt został stworzony dzięki współpracy PPL z ekspertami z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Plany tyflograficzne zostały wykonane przy użyciu nowatorskich technologii i są trwałym elementem wspomagającym komunikację na lotnisku. Komunikaty głosowe po polsku i angielsku można odtworzyć za pomocą specjalnych przycisków. Po naciśnięciu wybranego przycisku, użytkownik usłyszy, gdzie znajdują się najważniejsze obiekty w jego otoczeniu, w którym kierunku powinien się udać i gdzie zostanie mu udzielona pomoc.

Odlewy tych map dotykowych wykonano z połączenia przezroczystych żywic umieszczonych na kolorowym poddruku. Ta technologia została zastosowana w Polsce po raz pierwszy. Dzięki swoim właściwościom odlew jest przyjemny w dotyku, a zarazem wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to istotne, ponieważ są to plany tyflograficzne, czyli znajdują się na nich wypukłe linie oznaczające ściany, ścieżki, symbole obiektów, opisy w Braille’u czy przyciski, które każdy może dotknąć.

Plany zostały przygotowane głównie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach.

Wszystkie plany zostały wyposażone w tzw. beacon - nowoczesny nadajnik bluetooth. Dzięki temu osoba posiadająca aplikację Your Way będzie mogła odnaleźć plany za pomocą swojego smartfona.

Your Way to aplikacja umożliwiająca zdalne odtworzenie komunikatów wszystkich planów tyflograficznych w zasięgu. Osoby, które nie posiadają jeszcze aplikacji mogą pobrać ją ze strony www producenta albo zeskanować QR kod z jednego z planów tyflograficznych.

Producentem planów jest firma Altix – lider na rynku w walce z wykluczeniem cyfrowym osób niewidomych. To pierwsze takie rozwiązanie na polskich lotniskach.« powrót
Biuro Brokerskie Omega