AsstrA
LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
30 września 2023 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plTrwa rewitalizacja linii towarowej nr 171
Transport szynowy

Trwa rewitalizacja linii towarowej nr 171

13 lutego 2019 r.   |  HH

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 171. To towarowa trasa, łączącą Dąbrowę Górniczą Towarową z posterunkiem Panewnik (między Katowicami Muchowiec a Rudą Kochłowicami). Szacowana wartość inwestycji planowanej na lata 2019-2021 to ponad 60 mln zł.


Rewitalizacja usprawnić ma wywóz towarów z Górnego Śląska w głąb kraju i do portów. Pociągi pojadą tu szybciej - prędkość wzrośnie do 100 km/godz. Zwiększy się także bezpieczeństwo i przepustowość linii.

Na stacji Sosnowiec Dańdówka zostaną wymienione tory, sieć trakcyjna oraz przebudowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Będzie 17 nowych rozjazdów, wyposażonych w system elektrycznego ogrzewania. Pozwoli to na płynną jazdę pociągów w trudnych warunkach zimowych. Projekt przewiduje też przebudowę nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową) wraz z urządzeniami sterowania ruchem. Inwestycja, w systemie „projektuj i buduj”, jest częścią projektu pn. „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”.

PLK sukcesywnie odnawiają odcinki linii kolejowej nr 171. Zakończyły się już prace warte 32 mln zł przy przebudowie urządzeń sterowania r i budowie nowej oraz modernizacji działającej nastawni na terenie Dąbrowy Górniczej Towarowej.

W 2017 r. za ponad 21 mln zł zakończono przebudowę torów Dąbrowa Górnicza Towarowa–Dąbrowa Górnicza Wschodnia i Dąbrowa Górnicza Towarowa–Kozioł. W 2018 r. za ponad 52 mln zł rewitalizowano odcinek Kozioł–Dąbrowa Górnicza Wschodnia–Dorota–Juliusz.« powrót
Biuro Brokerskie Omega