LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
14 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plUdany półmetek unijnej perspektywy
TSL

Udany półmetek unijnej perspektywy

Kontrakty wykorzystane w 71%

HH

Polska należy do tych państw Unii Europejskiej, które najefektywniej i najsprawniej wykorzystują dostępne środki unijne – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji podsumowującej proces wdrażania programów operacyjnych w pierwszej połowie perspektywy finansowej na lata 2014- 2020. Najwięcej pieniędzy, bo prawie 78 mld zł, przeznaczono na inwestycje transportowe.

Do końca ubiegłego roku wartość wnioskowanego dofinansowania unijnego osiągnęła 618 mld zł, a wkład unijny w umowy na realizację inwestycji wyniósł 382 mld zł. Z tej kwoty beneficjenci rozliczyli kwotę 97 mld zł. Na półmetku unijnej siedmiolatki mamy powody do zadowolenia. Nie dość, że na jej starcie uratowaliśmy 30 mld zł z poprzedniej, to jeszcze sprawnie i rozsądnie rozpoczęliśmy rozdzielanie nowych funduszy – podkreślił Kwieciński.

Największy zwrot. Biorąc pod uwagę umowy, wyniki są rzeczywiście bardzo dobre. Z przysługujących Polsce 330 mld zł, w ramach podpisanych kontraktów wykorzystano już 71% środków, co przekłada się na 233,5 mld zł. Spośród wszystkich państw członkowskich Polska otrzymała też, do końca 2018 r., największy zwrot środków z Komisji Europejskiej – blisko 17 mld euro.

Powinniśmy jednak zauważyć nadal utrzymujące się różnice w tempie realizacji programów krajowych oraz regionalnych. W programach krajowych do końca 2018 r. umowy wyczerpały 74% dostępnych środków, podczas gdy w programach regionalnych było to 66% – zwracał uwagę minister. Wśród regionów do liderów należą województwa: pomorskie, opolskie, wielkopolskie i mazowieckie, a najsłabiej radzą sobie natomiast: kujawsko-pomorskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Blisko 78 mld zł pochodzących ze środków unijnych na lata 2014-2020

Polska przeznaczyła na inwestycje transportowe. Osiągnięto tu już 80% zakładanych celów. W realizacji przy udziale środków unijnych są projekty drogowe obejmujące 1 310 km dróg krajowych, 1,9 tys. km wojewódzkich, 790 km tras powiatowych i 515 km gminnych. Jeśli chodzi o realizację projektów w zakresie taboru pasażerskiego w komunikacji miejskiej to liczba zakupionych nowych jednostek wynosi 3 041 szt., a zmodernizowanych 94. Minister Kwieciński zwrócił również uwagę, że „udało się wreszcie przełamać impas jeśli chodzi o realizację programów kolejowych”.

Poza transportem, na kolejnych miejscach uplasowały się projekty dotyczące gospodarki niskoemisyjnej – 31,3 mld zł, B+R – 21,5 mld zł oraz ochrony środowiska i konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw – odpowiednio 18,6 i 18,3 mld zł.« powrót
Biuro Brokerskie Omega