LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plW Kłodzku Mieście powstanie Centrum Komunikacyjne
Transport szynowy

W Kłodzku Mieście powstanie Centrum Komunikacyjne

Nowe możliwości transportowe w Kotlinie

Krzysztof Koprowski

Kotlina Kłodzka, z racji swego dogodnego położenia w sąsiedztwie Czech (m.in. bliskość Pragi) oraz wielu atrakcji turystycznych (i sanatoriów), ma też duży spory potencjał transportowy. Dostrzegli to najpierw przewoźnicy autokarowi (Polonus Warszawa, Flixbus i in.), a następnie operatorzy kolejowi (Koleje Dolnośląskie, PKP PLK). Teraz powstać ma tam Centrum Komunikacyjne, w skład którego wejdzie stacja kolejowa oraz sąsiadujący z nią dworzec autobusowy.


Stacja Kłodzko Główne   |   Fot. Krzysztof Koprowski

Najnowsza informacja jest taka, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zabrały się za przebudowę przystanku Kłodzko Miasto na stację. Inwestycja usprawni ruch pociągów na kłodzkim węźle kolejowym – poprawi się przepustowość linii w kierunku Kudowy, Międzylesia, Kamieńca Ząbkowickiego i Wałbrzycha. Na „nowej” stacji pociągi będą mogły rozpoczynać i kończyć jazdę (nie zniknie, oczywiście, tranzyt).

Zakres prac, o wartości blisko 60 mln zł, pozwoli na przebudowę dotychczasowego przystanku Kłodzko Miasto w stację z nowymi peronami, wyposażoną m.in. w windy. Pomiędzy torami zostanie wybudowany nowy peron. Zmodernizowany będzie też dotychczasowy obiekt nr 1. Perony staną się wyższe, z nową nawierzchnią, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na peronach zostaną zamontowane nowe wiaty, oświetlenie i system nagłośnienia. Komfort obsługi pasażerów na stacji zwiększą dwie windy. Wyremontowane i zabezpieczone powłoką antygraffiti zostanie przejście pod torami, na razie znajdujące się w opłakanym stanie.

Ponadto przewidziano budowę i elektryfikację dwóch dodatkowych torów stacyjnych. Nowy układ torowy będzie uzupełniony 9 rozjazdami z elektrycznym ogrzewaniem, zapewniającym sprawne funkcjonowanie stacji w zimie. Przewidziana jest budowa nastawni, z której będzie prowadzony ruch pociągów na stacji i sąsiednich posterunkach. Dodajmy, że inwestycja realizowana jest ze środków budżetowych.

Nowiutka stacja Kłodzko Główne. PKP PLK przebudowały dla podróżnych dwa perony na sąsiedniej stacji Kłodzko Główne – obiekty zyskały nową, nawierzchnię, zamontowano oświetlenie, pojawiły się nowe ławki i tablice informacyjne. Bezpieczne przejście między peronami zapewniają teraz zamontowane w ramach prac urządzenia.

Dla przewozów towarowych bardzo ważna była przebudowa układu torowego stacji. Objęła 4 tory stacyjne i wiadukt kolejowy. Przejazdy pociągów ułatwia 13 nowych rozjazdów – wyposażono je w urządzenia ogrzewania elektrycznego. Dzięki temu utrzymane będzie sprawne kursowanie składów także w warunkach zimowych. Zwiększenie przepustowości stacji gwarantują nowe urządzenia sterowania ruchem. Odnowione tory to możliwość przejazdu przez Kłodzko Główne ciężkich składów towarowych (o nacisku na oś 221 kN). Jest to szczególnie istotne przy wywozie kruszywa z pobliskich kopalni – z rejonu Ścinawki i Nowej Rudy.

Na stację Kłodzko Główne przeznaczono 22,5 mln zł. Prace są realizowane w ramach zadania pn. „Zwiększenie przepustowości na wybranych linii kolejowych poprzez optymalizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i układów stacyjnych”. To zadanie także finansowane jest ze środków budżetowych. PKP PLK zamierzają nadal zwiększać możliwości stacji i przeznaczą na prace dodatkowe środki.

Co z Centrum Komunikacyjnym? Na razie niewiele jeszcze wiadomo na temat przyszłego Centrum Komunikacyjnego. „Przepoczwarzanie” się przystanku Kłodzko Miasto w stację już się wprawdzie rozpoczęło, ale co z dworcem autobusowym?

Jeżdżąc ostatnio sporo z Polanicy Zdr. do Kudowy i Kłodzka, usłyszałem, że od 1 III miał się rozpocząć remont torów na trasie Kłodzko – Kudowa (malownicza, ale b. wolna), jednak nie uzyskałem potwierdzenia tego w PKP PLK SA.


Fot. Krzysztof Koprowski


« powrót
Biuro Brokerskie Omega