LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plW nieco ponad godzinę z Łodzi do Warszawy
Transport szynowy

W nieco ponad godzinę z Łodzi do Warszawy

Na razie tylko w weekendy

Mikołaj Marszycki

W minioną niedzielę ruszył pierwszy rozkładowy kurs z Łodzi do Warszawy realizowany przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. To obecnie najszybsze połączenie łączące te dwa miasta – podróż trwa zaledwie 62 minuty. 5 III, na dworcu Warszawa Wschodnia, odbyła się jego oficjalna inauguracja.


Przewozy będą realizowane pociągami Flirt3 dwa razy dziennie, na razie tylko w weekendy, ale ŁKA nie wyklucza ich rozszerzenia w przyszłości. Co ważne, bilet kolejowy na to połączenie będzie jednocześnie czasowym biletem na komunikację miejską w obu miastach. Umowę w tej sprawie podpisali podczas jego inauguracji, dyrektor stołecznego ZTM Wiesław Witek i prezes ŁKA Andrzej Wasilewski.

Istotna zmiana. Wykonany 5 III pierwszy promocyjny kurs z Łodzi do Warszawy trwał 58 minut. Przyjechali nim do stolicy m.in. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński i prezes ŁKA Andrzej Wasilewski. Na Warszawie Wschodniej samorządowców z Łodzi powitali wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz a także dyrektor ZTM Wiesław Witek. Zabrakło marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, który przesłał list do zgromadzonych gości.

Jak podkreślił wiceprezydent Jabłoński skrócenie czasu przejazdu między oba miastami o 30 minut to: Istotna zmiana jakościowa szczególnie dla tych mających potrzebę szybkiego przemieszczania się w interesach. Jabłoński przypomniał także, że po oddaniu do użytku budowanej obecnie Łodzi Fabrycznej czas przejazdu pociągów na tej trasie skróci się jeszcze bardziej. Według niego połączenie to oznacza praktyczną realizację idei duopolis. Dwa duże miasta w centrum Polski szukają wspólnych celów i mają dla swoich mieszkańców uzupełniające się oferty. Liczymy, że to połączenie zachęci warszawiaków do spędzania weekendów w Łodzi.

Od 62 do 81 min. Wiceprezydent Wojciechowicz zwrócił uwagę, iż to połączenie to kolejny przyczynek do korzystania ze środków komunikacji publicznej. - Transport publiczny w Warszawie przewozi w ciągu roku 1 130 mln pasażerów, a przy jego udziale odbywa się tu obecnie 60% podróży.

Marszałek Stępień podkreślał z kolei klasę pociągów Flirt3, którymi realizowane będą przewozy. – Taki czas przejazdu pomiędzy obiema aglomeracjami to zasługa szybkich i nowoczesnych pociągów ŁKA wykonanych z lekkiego i super wytrzymałego aluminium.

Prezes Wasilewski zastrzegał za to, iż najkrótszy czas przejazdu oferowany pasażerom wynosi zaledwie 62 minuty, ale: Przedłużające się prace modernizacyjne na niektórych odcinkach mogą go wydłużyć maksymalnie do 81 minut, lecz większość połączeń będzie realizowana w czasie poniżej 70 minut.

Połączenie intermodalne. Czas przejazdu na trasie Łódź-Warszawa trwający niewiele ponad godzinę to rzeczywiście zasługa taboru ŁKA. Pociągi Flirt3 (produkcji Stadler Polska) pozwalają w pełni wykorzystać możliwości tej linii, poruszają się bowiem z prędkością maksymalną 160 km/godz. Poza tym składy umożliwiają komfortową podróż m. in. dzięki klimatyzacji, nieodpłatnego dostępu do Wi-Fi, gniazdka elektrycznego pod każdym fotelem, udogodnień dla niepełnosprawnych, uchwytów na rowery czy przewijaków dla niemowląt.

Ważne dla podróżnych są także dodatkowe możliwości jakie daje bilet kolejowy na to połączenie intermodalne. W myśl umowy podpisanej 5 III pomiędzy ŁKA a stołecznym ZTM jest on jednocześnie biletem czasowym na komunikację miejską (75-minutowym w Warszawie lub 60-minutowym w Łodzi). Dodatkowo pełni też funkcje vouchera, zapewniając zniżki na atrakcje kulturalne w samej Łodzi (teatry, muzea, hotele, restauracje).

Regularne kursy odbywają się ze stacji Łódź Widzem w godzinach 8:25 i 16:01, a z Warszawy Centralnej o 13:15 i 19:45.« powrót
Biuro Brokerskie Omega