LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plWodorowy pociąg na regularnych liniach
Transport szynowy

Wodorowy pociąg na regularnych liniach

SC

Po udanych testach w Niemczech, pociąg Coradia iLint - wodorowy pociąg Almstom - rozpocznie przewóz pasażerów Austriackich Kolei Federalnych.


Pociąg Coradia iLint - wodorowy pociąg Alstom    |   Fot. Alstom

W Wiedniu rozpoczyna się nowa era przewozów pasażerskich. Do końca listopada po torach zacznie kursować pociąg wodorowy, po raz pierwszy w ramach regularnej obsługi pasażerskiej operatora ÖBB - Austriackich Kolei Federalnych. Wyprodukowany w zakładzie Alstom w Salzgitter w Niemczech pociąg Coradia iLint wykorzystuje ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru i tlenu w energię elektryczną, co oznacza redukcję szkodliwych emisji do zera.

Po udanych testach eksploatacyjnych, realizowanych od 2018 do 2020 r. w północnych Niemczech, Coradia iLint udowodni teraz swoją wartość w Austrii. Pociąg przez trzy miesiące będzie przewoził pasażerów na trasach charakteryzujących się trudnym topograficznie terenem.

Włączenie naszego innowacyjnego pociągu do regularnej obsługi pasażerskiej przez ÖBB to kolejny krok milowy dla Coradia iLint. Zastosowana w pociągu bezemisyjna technologia napędowa stanowi przyjazną środowisku alternatywę dla konwencjonalnych pociągów spalinowych, w szczególności na niezelektryfikowanych liniach. To duża radość i satysfakcja, że ÖBB – niezawodny i wieloletni partner na europejskim rynku mobilności – wierzy w naszą technologię i korzyści, jakie ona zapewnia - powiedział Dr Jörg Nikutta, Dyrektor Zarządzający Alstom na Niemcy i Austrię, podczas uroczystej inauguracji w Wiedniu.

Niewątpliwie możemy nazwać Alstom prekursorem testowania technologii wodorowej na rynku kolejowym. Jako największa w Austrii firma dbająca o ochronę klimatu, aktywnie kształtujemy transport przyszłości oparty na alternatywnych technologiach - podkreślił podczas premiery pociągu wodorowego Andreas Matthä, Dyrektor Zarządzający ÖBB-Holding AG.

Droga do sukcesu stworzonego przez Alstom pociągu wodorowego rozpoczęła się we wrześniu 2018 r. gdy dwa, poprzedzające produkcję seryjną, pociągi Coradia iLint rozpoczęły stałą obsługę pasażerską w Dolnej Saksonii w Niemczech. Po półtorarocznej eksploatacji nadzorowanej i przejechanych ponad 180 tysiącach kilometrów, Alstom otrzymał zielone światło na dostawę 14 pociągów z tej serii, począwszy już od 2022 r. Pociągi Coradia iLint przetestuje teraz austriacki operator ÖBB na regionalnych liniach kolejowych na południu kraju. W przyszłości nowe pojazdy mogą zastąpić tam pociągi spalinowe. Pasażerowie powinni spodziewać się szybkiej jazdy w komfortowych warunkach – pociąg Coradia iLint charakteryzuje się niskim poziomem hałasu i może rozpędzić się do 140 km/h, a przy tym jest bezemisyjny.

Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Pociąg jest w pełni bezemisyjny i cichy, a co najważniejsze emituje jedynie parę wodną i wodę. Pociąg został wyposażony w kilka innowacyjnych rozwiązań: technologię czystej konwersji energetycznej, umożliwiającą elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz inteligentny system zarządzania mocą napędową i dostępną energią. Zaprojektowany specjalnie do użytku na niezelektryfikowanych trasach, zapewnia czystą i zrównoważoną obsługę linii kolejowych przy zachowaniu wysokiego poziomu osiągów.

Alstom sprzedał już 41 pociągów wodorowych w Niemczech. Technologią tą zainteresowane są także inne kraje, m.in. Wielka Brytania, Holandia, Francja i Włochy. Alstom jest liderem bezemisyjnych rozwiązań w zakresie mobilności i jedynym producentem oferującym swoim klientom pełen wachlarz bezemisyjnych napędów: od elektrycznych, przez akumulatorowe, po wodorowe ogniwa paliwowe.

[ mat. prasowe Alstom ]« powrót
Biuro Brokerskie Omega