LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
14 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plWszystko w czasie rzeczywistym
Transport drogowy

Wszystko w czasie rzeczywistym

Przesyłka bez tajemnic (lokalizacyjnych)

AS

Czas to pieniądz, jak mówi popularne przysłowie. W logistyce informacja o czasie dostarczenia przesyłki także. Korki na drodze czy wszelkie nieprzewidziane zdarzenia, mogą się przekładać i przekładają na efektywność działania. Dlatego tak ważne jest stałe udoskonalanie narzędzi ułatwiających proces logistyczny.


Jednym z bardzo dobrych pomysłów na kontrolę poprawności dostarczenia towarów jest ich śledzenie w czasie rzeczywistym. Grupa Raben na początku tego roku udostępniła swoim klientom taką pomoc. Dzięki codziennej komunikacji z klientami oraz odbiorcami przesyłek, wiemy jak ważna jest uczciwa, rzetelna i prosta informacja o czasie dostawy przesyłki. Nie da się zaczarować rzeczywistości. My chcemy dostarczyć naszym klientom rzetelną informację, aby mogli mieć lepszą kontrolę nad własnymi operacjami – mówi Marcin Sobczyński, Head of Group Marketing, Grupa Raben.

Czas dostawy. Pojęcie ETA (estimated time of arrival) oznacza szacunkowy czas dostawy, w którym dany środek transportu dotrze do miejsca docelowego. Grupa Raben opracowała innowacyjny system monitorowania przesyłek oparty o parametr ETA. Wykorzystuje on informacje o bieżącym położeniu kierowcy na podstawie lokalizacji GPS podawanej przez urządzenie mobilne. Dysponując pozycją GPS przekazywaną do systemów informatycznych co 5 minut, jesteśmy w stanie wyliczyć z dużą dokładnością przewidywany czas przybycia przesyłki do odbiorcy. Pracujemy z danymi o położeniu przesyłek w czasie rzeczywistym, a to znacząco zwiększa dokładność kalkulacji oraz jakości finalnej informacji. Dodatkowo wszelkie bieżące sytuacje drogowe są brane pod uwagę i dzięki temu, mamy możliwość bieżącej aktualizacji estymowanego czasu dostawy – wyjaśnia Bartosz Kolasiński, project manager w Grupie Raben.

Klienci mogą monitorować czas dostawy przesyłki w czasie rzeczywistym na platformie myRaben.com. W przypadku wystąpienia sytuacji wpływających na zmianę czasu dostawy (wcześniejszy czy późniejszy niż pierwotnie wyliczony), wynikających np. z sytuacji na drogach czy wypadków, system automatycznie aktualizuje szacowany czas dostawy i przesyła aktualizacje do bazowej platformy. Jednocześnie, klient w momencie składania zlecenia przewozu ma możliwość aktywacji powiadomień elektronicznych o przewidywanym czasie dostawy, wysyłanych pocztą elektroniczną na wskazane przez niego adresy e-mail.

Historia to nie wszystko. Obecnie standardem w branży jest system awizacji dostaw bazujący na historycznych danych statystycznych. Niestety jest to zarazem ograniczenie - czas dostawy jest szacowany i w przypadku wystąpienia opóźnień staje się nieaktualny. ETA to dostęp do aktualnych, bieżących informacji o estymowanym czasie dotarcia do celu, a to ułatwia optymalizację działań. Wystarczy, że kierowca posiada urządzenie mobilne, aby klient, otrzymał wiarygodne i precyzyjne informacje o czasie dostawy swojej przesyłki. Nie musi przy tym pamiętać o specjalistycznych opakowaniach, etykietach RFID, by cieszyć się z dostępności informacji.

Urządzenia mobilne, w które docelowo wyposażony będzie każdy, na stałe współpracujący z Grupą Raben kierowca, wspierają ich także w codziennej pracy. Terminale służą do nawigacji, komunikacji wewnętrznej kierowcy z dyspozytorem transportu, a także obsługi dodatkowych aplikacji, służących do efektywnej pracy. Dzięki temu, kierowca jest cały czas w kontakcie z firmą.« powrót
Biuro Brokerskie Omega