LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 lipca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plWycieczkowce w Szczecinie
Transport wodny

Wycieczkowce w Szczecinie

Sezon rozpocznie się w maju

Wojciech Sobecki

W 2018 r. Szczecin odwiedzą trzy pełnomorskie wycieczkowce: „Albatros”, „Seabourn” i „Gann”. Sezon otworzy „Albatros”, który pojawi się w Szczecinie dwukrotnie: 3 i 20 V.


Dobrze już znany w Szczecinie „Albatros”   |   Fot. Wojciech Sobecki

„Albatros” to jednostka dobrze znana, odwiedzała Szczecin już dwukrotnie, w 2012 i 2017 r. Statek zbudowano w 1973 r. w stoczni w Helsinkach - w tym roku obchodzi więc jubileusz 45-lecia morskiej służby. Jednostka może jednorazowo zabrać na pokład ponad 800 pasażerów. Wcześniej nosiła nazwy: „Royal Viking Sea”, „Royal Odyssey”, „Norwegian Star”, „Norwegian Star 1”, „Crown”. Od 2004 r. pływa pod nazwą „Albatros”.

Seabourn Ovation”. 14 VI do Szczecina przybędzie „Seabourn Ovation”. Statek przypłynie z Wismaru, a jego kolejnym portem będzie Sztokholm.

„Seabourn Ovation” to najnowszy wycieczkowiec we flocie Seabourn Cruise Line. Stępkę pod jego budowę położono we włoskiej stoczni Fincantieri w Genui 2 XII 2016 r. Chrzest jednostki odbędzie się w maju bieżącego roku. Statek ma 210 m długości i 28 m szerokości. Będzie mógł zabrać na pokład 600 pasażerów.

Gann”. Trzecim wycieczkowcem, który odwiedzi Szczecin podczas tegorocznego sezonu, będzie „Gann”. Statek zacumuje w stolicy Pomorza Zachodniego 29 VI. To nie pierwsza jego wizyta, jednostka była już w Szczecinie w maju 2016 r.

„Gann” to niewielka, ale bardzo ciekawa jednostka, ponieważ jest to statek szkolno-wycieczkowy, na którym przyszli marynarze odbywają praktyki morskie. Okręt zbudowany została w 1982 r. jako prom „Narvik”. Statek pływa pod banderą Norwegii, a jego portem macierzystym jest Stavanger.

Trzeba mieć nadzieję, że w kolejnych latach Szczecin będzie coraz chętniej odwiedzany przez pełnomorskie cruisery. Najwięcej, bo aż 12 oceanicznych wycieczkowców, gościło w tym mieście w 2010 r.


Fot. Wojciech Sobecki


« powrót
Biuro Brokerskie Omega