LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plZ Kijowa do Przemyśla szybko i wygodnie
Transport szynowy

Z Kijowa do Przemyśla szybko i wygodnie

Szerokim torem z Ukrainy do Polski

AS

W ostatnich latach na Kolei Ukraińskiej (UZ) notuje się duży postęp w rozwoju przewozów pasażerskich. Powstała sieć połączeń komfortowymi pociągami InterCity i InterCity+. Obecnie liczy ona 6332 km, pociągi zatrzymują się na 47 stacjach. Ukraińskie IC dojeżdża do największych miast – Charkowa, Odessy, Lwowa, Krzywego Rogu, Zaporoża oraz do miast w obwodzie donieckim – Konstantinowki i Pokrowska. Z największą częstotliwością jeżdżą do Charkowa – 5 par dziennie i Lwowa – 3 pary.


Pociąg InterCity+ relacji Kijów – Przemyśl na stacji we Lwowie   |   Fot. Aleksander Gadżanow

Integracja Ukrainy z Unią Europejską oraz wprowadzenie ruchu bezwizowego zintensyfikowała ruch między naszymi krajami. Znalazło to odzwierciedlenie również w ruchu kolejowym. Od 2016 r. dwie pary pociągów InterCity+ dziennie łączą Kijów z Przemyślem. Połączenia obsługiwane są przez tabor produkcji południowokoreańskiego koncernu Hyundai. EZT „Rotem” składa się z 9 wagonów i może zabrać na pokład 168 osób w klasie pierwszej i 411 w kl. II. Jest w pełni klimatyzowany, w każdym wagonie są monitory z informacją, wygodne siedzenia wyposażono w rozkładane, ergonomiczne stoliki.

Jedna para pociągów jeździ krótszą drogą przez Korosten, Lwów i pokonuje odległość 670 km w ciągu 7 godz. 25 min., a druga prowadzi przez Winnicę, Tarnopol, Chmielnicki, Lwów i przejeżdża trasę o długości 725 km w ciągu 9 godz. 11 min. Istotną zaletą połączenia do Przemyśla jest fakt, że do stacji ze strony Ukrainy prowadzi szeroki tor (1524 mm). W związku z tym może tam dojeżdżać tabor, który nie wymaga wymiany wózków. Dla przykładu: pociąg Kijów – Warszawa, składający się z klasycznych wagonów, w którym na granicy wymieniane są wózki, pokonuje odległość 790 km w ciągu 15 godz. Druga istotna zaleta to fakt, że kontrola graniczna prowadzona jest po obu stronach granicy podczas jazdy pociągu. To silna konkurencja z przewozami autobusowymi, w których stanie na granicach 3, 5, a nawet 10 godz. to norma.

Dobre połączenia. W Przemyślu ukraińskie InterCity są skomunikowane z pociągami do Warszawy i Wrocławia, a w Krakowie jest dogodna przesiadka do Pragi, Wiednia i Budapesztu. O znaczeniu połączenia Kijowa z Przemyślem świadczy fakt, że jedyna reklama Ukraińskiej Kolei w wagonach InterCity na temat kursów międzynarodowych dotyczy połączeń z Polską.« powrót
Biuro Brokerskie Omega