LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plZa niespełna trzy lata kolej dotrze do Pyrzowic
Transport szynowy

Za niespełna trzy lata kolej dotrze do Pyrzowic

Z Katowic i Częstochowy na lotnisko w niespełna godzinę

Janusz Mincewicz

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości 660 mln zł (netto) z konsorcjum Track Tec Construction Sp. z o.o. (lider) oraz INFRAKOL Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Budownictwa  Inżynieryjnego i Kolejowego Sp. z o.o. , na modernizację częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.


Za niespełna trzy lata kolej dotrze do katowickiego lotniska   |   Fot. Janusz Mincewicz

Po zakończeniu prac na początku 2023 r. wreszcie pociągi dotrą do katowickiego lotniska . Prace modernizacyjne, które będą prowadzone w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” rozpoczną się w I kwartał 2021 roku a zakończą w I kwartale 2023 roku. Dofinansowanie unijne do tego projektu, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, wyniesie aż ponad 500 mln zł.

Sprawniejsza kolej aglomeracyjna. PKP PLK informuje, że po zakończeniu prac, pociągi z Zawiercia na lotnisko dojadą w 23 min, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 min. Natomiast przejazd z Katowic i z Częstochowy zajmie niecałą godzinę.

Dzięki realizacji tego projektu zwiększy się w regionie dostępność do kolei. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego, sprawność kolei aglomeracyjnej, a także połączenia dalekobieżne. Projekt ma również istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei w przewozach towarowych – podkreśla Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. Inwestycja będzie realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

Ta inwestycja, to nie tylko większa dostępność do kolei, ale także impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Tworzymy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną  zachwala Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za kolej.

Pociągi pojadą nawet 140 km/godz. W ramach zadania zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Natomiast rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie 48 km linii kolejowej i obejmie 52 obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/godz. PKP PLK zapowiada, że w ramach modernizacji powstaną nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz 2-peronowa stacja Pyrzowice Lotnisko.

Piesi będą korzystać z nowych przejść podziemnych w Pyrzowicach Lotnisku i Siewierzu. W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy, aby ułatwić podróże osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony będą zadaszone. Komfort i bezpieczeństwo w podróży zapewnią nagłośnienie i monitoring oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Na stacji Zawiercie będzie nowy peron nr 3. Zostaną zmodernizowane perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Rozwój kolei umożliwi zabezpieczenie terenu pod dwa przystanki na terenie gminy Miasteczko Śląskie i Poręba.

Sprawniejsze przewozy cargo. Kolej zapewnia, że ta inwestycja ma istotne znaczenie dla sprawnych przewozów towarowych, bo zmodernizowana linia będzie ważną trasą obsługującą bocznicę towarową CARGO MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu. Projekt pozytywnie wpłynie na transport towarów drogą kolejową i lotniczą. Pociągi towarowe przyspieszą do 80 km/godz., linią pojadą też cięższe pociągi towarowe.« powrót
Biuro Brokerskie Omega