LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plZabytkowy dworzec w Dąbrowie Górniczej odzyska historyczny charakter
Transport szynowy

Zabytkowy dworzec w Dąbrowie Górniczej odzyska historyczny charakter

Rozpoczęcie remontu już w tym roku

Janusz Mincewicz

Polskie Koleje Państwowe poinformowały, że ogłosiły przetarg na modernizację dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej. PKP zapowiada, że pochodzący z 1888 roku obiekt, który został wybudowany w ramach kolei warszawsko-wiedeńskiej, zostanie wyremontowany z poszanowaniem jego historycznego charakteru.

Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP podkreśla , że dworzec po remoncie , po kilkudziesięciu latach, zostanie przywrócony do obsługi podróżnych. – Modernizacja zostanie wykonana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków z budżetu państwa – wyjaśnia Michał Stilger.

Zostanie przewrócona obsługa podróżnych. W ramach modernizacji zostanie wykonana renowacja elewacji, wnętrz i otoczenia oraz poprawa komfortu oraz bezpieczeństwa. Jak informuje PKP podczas inwestycji renowację przejdzie elewacja dworca, a znajdująca się na niej cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona, podobnie jak znajdujące się pomiędzy pierwszą i drugą kondygnacją oraz tuż przy szczycie budynku fryzy oraz inne detale architektoniczne.

Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Całość uzyskanego efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja budynku – informuje rzecznik prasowy. Zmieni się także wnętrze budynku. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych, która będzie odbywać się w holu pełniącym jednocześnie funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni. Zaaranżowano ją w nowoczesny sposób, nawiązując poprzez częściowo ceglane wykończenie ścian do wyglądu elewacji dworca. Pozostałe ściany zostaną pomalowane na kolory utrzymane w odcieniach szarości, tak jak posadzka wykonana z wielkoformatowych granitowych płyt. Aranżację wnętrza uzupełni nowoczesne oświetlenie, umieszczone w podwieszanym, listwowym suficie – dodaje.

Nowoczesny i proekologiczny. Poczekalnia będzie wyposażona również w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jej sąsiedztwie zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach będą się mieścić powierzchnie przeznaczone dla samorządu. Resztę powierzchni zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.

Dzięki modernizacji dworzec odzyska swój historyczny wygląd, ale również stanie się obiektem nowoczesnym, proekologicznym i spełniającym oczekiwania pasażerów. Inwestycje w kolej na takich terenach jak Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska są szczególnie istotne, gdyż rola kolei jako środka transportu najlepiej przygotowanego do obsługi aglomeracyjnych przewozów pasażerskich jest nieoceniona – podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Stanie się wizytówką miasta. Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, zwraca uwagę, że ogłoszenie przetargu na przebudowę zabytkowego dworca w Dąbrowie Górniczej to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Zagłębia, którzy zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej w kolejnym mieście aglomeracji. 

Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się jedną z wizytówek miasta i pozwoli na obsługę jak największej liczby podróżnych. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – wylicza Andrzej Bittel. Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. mówi, że ogłoszenie przetargu na przebudowę dworca w Dąbrowie Górniczej to kolejny krok, który przybliża nas do rozpoczęcia prac budowlanych związanych z modernizacją budynku. Celem tej inwestycji jest przywrócenie obsługi pasażerów, a także renowacja historycznego obiektu i dostosowanie go do współczesnych standardów obsługi podróżnych – podkreśla.

Tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy głównym wejściu do budynku, od strony południowej, zostanie wybudowana pochylnia, a w budynku i jego bezpośrednim otoczeniu powstaną ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących. Wewnątrz dworca w części zachodniej zaprojektowano windy. Z myślą o osobach o ograniczonej sprawności ruchowej i niewidomych zostaną zamontowane tabliczki z napisami dotykowymi w alfabecie Braille’a. Takie tablice będą także w dworcowych toaletach, oraz w przestrzeni kompleksu całego dworca. Kolej zwraca uwagę, że modernizacja dworca to również inwestycja w ekologię i bezpieczeństwo.

W budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zlokalizowano zbiorniki do magazynowa wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Będzie system BMS. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz pracę urządzeń i instalacji będzie odpowiadał system BMS (Building Management System). Bezpieczeństwo w budynku i jego najbliższym otoczeniu zapewnią nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Całkowicie zmieni się także zagospodarowanie otoczenia dworca. Oprócz ułożenia nowej nawierzchni, po stronie wschodniej, powstanie 10 miejsc postojowych oraz wiata rowerowa. Ponadto uporządkowana zostanie zieleń, a w sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin, jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

Ogłoszenie przetargu w końcu sierpnia. Kolej informuje, że otwarcie ofert w przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Dąbrowie Górniczej zaplanowano na 24 sierpnia br. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Planowany termin zakończenia inwestycji zostanie podany po zakończeniu procedury przetargowej oraz podpisaniu umowy z wybranym w niej wykonawcą – informuje rzecznik prasowy PKP.« powrót
Biuro Brokerskie Omega