LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plZapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne przewyższa podaż
Logistyka

Zapotrzebowanie na powierzchnie logistyczne przewyższa podaż

2017 dobrym rokiem dla P3

Jerzy Konwicki

Właściciel i zarządca obiektów logistycznych, firma P3, odnotowała w ubiegłym roku roku rekordowy wzrost. Portfolio spółki zwiększyło się do ponad 4 mln m2 obiektów logistycznych na dziewięciu europejskich rynkach.


Wskaźniki najmu osiągnęły rekordową wysokość, sięgając 97% na koniec roku. Ponadto firma rozpoczęła budowę blisko 600 tys. m2 nowej powierzchni i finalizując strategiczne zakupy w wielu krajach – w tym nabycie na początku roku znacznego portfolio w Hiszpanii o wartości ponad 240 mln euro. Z końcem roku P3 pozyskał także ponad 100 ha dodatkowych gruntów w Europie, gotowych do zabudowy.

P3 zwiększyło również bazę swoich klientów, witając w swoich progach nowe firmy, takie jak Lamborghini-Ducati, British American Tobacco, Antalis i BSH Electrodomésticos. Deweloper ukończył także budowy obiektów dla dotychczasowych klientów, takich jak FM Logistic, eMAG oraz Kuehne + Nagel. Obecnie z parków logistycznych P3 korzysta ponad 360 firm.

Realizując nasze długoterminowe cele, byliśmy bardzo aktywni w 2017 r., zarówno pod względem działalności deweloperskiej, jak i dokonywania zakupów. Zapotrzebowanie na powierzchnię logistyczną najwyższej jakości nadal przewyższa podaż w prawie wszystkich kluczowych lokalizacjach na terenie Europy i nie widzę żadnych oznak wskazujących na osłabienie tej tendencji. W tym tempie może się okazać, że wartość firmy podwoi się w ciągu kolejnych 3-5 lat – skomentował przyszłość firmy Ian Worboys CEO P3.

Również w Polsce 2017 r. był dla P3 udany. Spółka podpisała umowy najmu na ponad 400 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego ponad 290 tys. m2 stanowiły nowe kontrakty.

Andrzej Wroński, dawniej dyrektor krajowy na Polskę, który awansował niedawno na stanowisko dyrektora ds. zarządzania aktywami grupy, podsumował 2017 r. następująco: Miniony rok był dla nas bardzo udany. Nie tylko w pełni zrealizowaliśmy strategię rozwoju w Polsce, ale także niemal trzykrotnie przekroczyliśmy, zakładany na początku roku plan budowy nowych obiektów. W każdym z naszych czterech parków rozpoczęliśmy realizację nowych powierzchni. Łącznie oddaliśmy do użytku 190 tys. m2, a kolejne 88 tys. m2 jest w budowie. Ten rok zapowiada się równie intensywnie, choćby ze względu na planowane rozpoczęcie prac na gruncie o powierzchni 50 ha, który kupiliśmy w ubiegłym roku, tuż obok parku P3 Poznań. Szukamy także nowych lokalizacji, gdzie będziemy mogli się dalej rozwijać.« powrót
Biuro Brokerskie Omega