LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
24 czerwca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plZnaczny spadek emisji siarki w Goteborgu
Transport wodny

Znaczny spadek emisji siarki w Goteborgu

Promy24.com

Z pomiarów dokonanych w porcie Goteborg wynika, że emisja siarki ze statków zawijających do portu spadła o 80% od dnia wejścia w życie dyrektywy siarkowej.


Przypominamy, że dyrektywa siarkowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku i narzuciła armatorom ograniczenie zawartości siarki w paliwach stosowanych z 1% od 0,1%. Pomiary wskazują obecnie, że emisja siarki w pocie w Goteborgu spadła o 80%. Badania zostały przeprowadzone dzięki użyciu urządzenia zwanego „snifferem” zlokalizowanego w twierdzy Älvsborg, na torze wodnym prowadzącym do portu. „Sniffer” został opracowany przez Chalmers University of Technology przy wsparciu Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska i Zarządu Portu Goteborg. „Sniffer” mierzy poziom siarki i dwutlenku węgla w emitowanych gazach, a tym samym pokazuje stosowaną zawartość siarki w paliwie.
W ciągu kilku pierwszych tygodni po wejściu w życie dyrektywy siarkowej, badanie zostało przeprowadzone na około 200 statkach. Port Goteborg szacuje się, że 80% jednostek spełniło wymogi dyrektywy siarkowej, podczas gdy 20% statków przekroczyło normy.  
Edvard Molitor, Starszy Menadżer ds. Środowiska w porcie w Goteborgu uważa, że nowe przepisy odniosły bardzo dobry wpływ, ponieważ poziom emisji siarki spada. Jednocześnie widzi on ryzyko w systemie kontroli statków. Zdaniem Edvarda Molitora przemysł morski ma powody, żeby objawiać się poważnego zakłócenia zasad konkurencji przez mniejsze przedsiębiorstwa żeglugowe, które nie będą stosować się do dyrektywy siarkowej.« powrót
Biuro Brokerskie Omega